Leasing konsumencki od 1 lipca 2011

Już 1 lipca 2011 roku zacznie obowiązywać ustawa o ograniczeniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców. Dzięki temu zamiast na kredyt, samochód będzie można wziąć w leasing.

Dotychczas taka forma zakupu środków trwałych dostępna była wyłącznie dla firm. Osoby fizyczne nie miały takiej możliwości ze względu na wątpliwości prawne. Nowe przepisy mają jednak je skutecznie rozwiać, dzięki czemu leasing konsumencki może stać się dobrą alternatywą dla kredytu. Leasing nie będzie obciążony żadnym podatkiem, pod tym względem będzie neutralny.

Leasing dostępny dla wszystkich konsumentów to rozwiązanie, które bardzo promował Minister Gospodarki – Waldemar Pawlak. Według resortu powszechność leasingu bardziej zbliża nas do Europy, w której ten sposób pozyskania środków finansowych stanowi aż 30 proc. rynku.

Leasing prywatny to dobre wyjście dla wszystkich tych, którzy mogą mieć trudności z otrzymaniem tradycyjnego kredytu bankowego. Mimo że mają dochody, nie mają ich np. potwierdzonych umową o pracę. Co więcej auto lub inne pojazdy np. motocykle czy łodzie, a także urządzenia AGD i RTV, w leasing można wziąć szybciej niż w przypadku korzystania z usług bankowych. Nieskomplikowane procedury i uproszczone formalności z pewnością przeważają szalę na korzyść tego rozwiązania.

Jedynym minusem jest to, że początkowo auto jest tylko dzierżawione. Do czasu wykupu jest własnością firmy leasingowej. Rekompensatą może być jednak szeroka sieć kontaktów takich firm, dzięki którym możliwe są negocjacje rabatów na dodatkowe usługi.