Leczenie otyłości metodą BIB System

Otyłość to coraz niebezpieczna choroba cywilizacyjna. W wielu przypadkach nie można jej pokonać nawet najbardziej rygorystycznymi dietami, ani ćwiczeniami fizycznymi.

Diety, które stosują osoby ze znaczną nadwagą, to konieczność. Jednak nawet te, ustalane przez profesjonalnych i doświadczonych dietetyków rzadko pomagają lub dają tylko chwilowe efekty. Choć dobierane pod kątem indywidualnych preferencji nie wystarczają i skazują osoby otyłe na dramat funkcjonowania. Nie wiąże on się wyłącznie ze stroną estetyczną otyłości, lecz przede wszystkim z kwestią zdrowotną. Otyłość może być przyczyną powstawania kolejnych chorób – cukrzycy, chorób serca i układu krążenia, a nawet chorób nowotworowych.

Powstrzymanie zagrożenia może jednak nastąpić tylko w jeden sposób. Zdecydowana utrata wagi, czyli konsekwentne odchudzanie, może przywrócić organizm na właściwe tory. Skoro nie da się jej zminimalizować stosując dietę, warto skłonić się ku alternatywnym, definitywnym metodom, które stopują proces przybierania na wadze. Wyjściem ostatecznym jest chirurgiczne zmniejszenie żołądka. Wiąże się ono jednak ze zbyt dużym ryzykiem powikłań. Metodą pośrednią jest BIB System.

Balon żołądkowy to jej fundament. Jego implantacja odbywa się za pomocą gastroskopu w znieczuleniu dożylnym. Balon wprowadzany jest do żołądka, a następnie wypełniany jest solą fizjologiczną. Umieszcza się go na 6 miesięcy, po czym powinien on zostać usunięty. W tym czasie jego zadaniem jest wspomaganie odchudzania poprzez wstrzymywanie łaknienia. Apetyt jest mniejszy, ponieważ stale odczuwa się uczucie sytości. Pacjent dostarcza więc organizmowi mniejszych ilości jedzenia, co daje oczywiste skutki.

Sam balon oczywiście nie ochudza, a tylko pomaga w odchudzaniu. Kluczem do sukcesu jest dobrze opracowana dieta i sposób żywienia. Na ich przyswojenie pacjent ma całe pół roku, po upłynięciu których nie powinien rezygnować z wypracowanego sposobu odżywiania.

Balon żołądkowy jest metodą nieinwazyjną, a zatem bezpieczną dla organizmu. Szkody nie wyrządza nawet jego pęknięcie. Niestety w Polsce jest wciąż środkiem dość drogim, do tego niepodlegającym refundacji.