Lubisz kalorie? Możesz mieć kłopoty z pamięcią!

O tym, że wysokokaloryczna dieta ma zły wpływ na nasz organizm, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, że dieta bogata w kalorie wpływa negatywnie również na pamięć.

Próbę udowodnienia tej tezy podjęli naukowcy z Mayo Clinic. Przeprowadzono je na grupie 1233 uczestników w wieku od 70 do 89 lat. U żadnego z nich nie odnotowano objawów demencji starczej, jednak część z nich cierpiała na MCI, czyli zespół zaburzeń poznawczych, objawiających się między innymi upośledzeniem pamięci.

Po wybraniu uczestników, podzielono ich na trzy grupy, odżywiające się w różny sposób. Podstawą podziału była kaloryczność diety.

Wyniki badań wykazały, że wśród osób pozostających na diecie wysokokalorycznej (2142,5-6000 kcal) ryzyko wystąpienia MCI jest dwukrotnie wyższe niż wśród osób stosujących się do zasad diety niskokalorycznej (600-1526 kcal). Wśród osób z dietą nisko- i średniokaloryczną ryzyko to było zbliżone.

Czy wyniki tych badań można traktować jako ostateczny dowód na związek między wysokokaloryczną dietą, a słabą pamięcią?

Sami badacze, którzy ją przeprowadzali twierdzą, że niekoniecznie. Trudno jednak zaprzeczyć, że zdrowa, dobrze zbilansowana dieta o średniej kaloryczności jest ze wszech miar pożyteczna i ma bardzo dobry wpływ na nasz organizm, w tym także na procesy zapamiętywania.