Młodym mamom powiększają się mózgi

Amerykańscy naukowcy dokonali niezwykłego odkrycia. Kobiety, które właśnie urodziły dziecko mają większe mózgi niż przed porodem. Zwiększeniu ulega nie tylko obszar odpowiedzialny za emocje.

Wiadomo, że każda kobieta, która pierwszy raz widzi swoje maleństwo, którego nie mogła się doczekać od dziewięciu miesięcy, ma natychmiast zwiększone odczuwanie. W jednej sekundzie między matką a dzieckiem nawiązuje się niesamowita więź, jaka nie ma miejsca w żadnym innym przypadku. Lekarze udowodnili jednak, że macierzyństwo wpływa na zwiększenie obszarów mózgu, które wpływają na motywację czy opiekuńczość.

Zjawisko zaobserwowano u kobiet wykształconych, które już wcześniej rodziły, które nie przeszły depresji poporodowej i które karmiły piersią. Przeprowadzono na nich dwa badania: pierwsze – dwa tygodnie po urodzeniu, drugie: trzy miesiące po porodzie. Na podstawie analizy badań lekarze dowiedli, że wraz z upływem czasu mózgi młodych matek się powiększają. Konkretnie zwiększają się obszary kory przedczołowej, płatów ciemieniowych i elementów śródmózgowia.

Oczywiście to wszystko jest związane z wyczulonymi instynktami macierzyńskimi. Teraz naukowcy chcą zbadać czy podobne mechanizmy uruchamiają się w przypadku adopcji. To pozwoli ustalić, co jest odpowiedzialne za zmiany. Czy wpływ na nie ma silny związek z dzieckiem czy raczej powodują to hormony, które uaktywniaiją się po porodzie.