NFZ wprowadza zmiany w nocnej i świątecznej opiece zdrowotnej

Już 1 marca 2011 zajdą poważne zmiany w funkcjonowaniu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Liczba gabinetów skurczy się aż o 40 proc.

Obecnie w całej Polscy w nocami i w święta pracuje 813 przychodni. Z prostego rachunku wynika więc, że po zmianach, jakie zamierza wprowadzić Narodowy Fundusz Zdrowia pozostanie ich już tylko 491. Nie wiadomo jeszcze, które punkty opieki zostana zlikwidowane. Najprawdopodobniej informacje pojawią się po 21 lutego 2011. 

W wyniku zmian, jeden gabinet będzie odpowiadał za 50 tys. mieszkańców. Lekarze już boją się, że ta rewolucja spowoduje ogromny chaos. Teraz przychodnie i tak przyjmują bardzo dużą liczbę pacjentów, którzy nocami ustawiają się w długie kolejki. Łatwo więc wyobrazić sobie, jak trudno będzie uzyskać pomoc, kiedy zmiany wejdą w życie.

To jednak nie koniec nowości. 1 marca 2011 przyniesie także kres regionalizacji. Oznacza to, że pacjenci będą mogli uzyskać pomoc niezależnie od przynależności do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. W praktyce – będą mogli skorzystać z usług dowolnej przychodni, jeśli tylko ich stan zdrowia nagle sie pogorszy. Od 2013 roku prawo do swobodnego wyboru miejsca leczenia obowiązywać będzie w całej Europie, powstanie wtedy tzw. medyczna strefa Schengen.

Nocna opieka zdrowotna świadczona jest od poniedziałku do piątku w godzinach od 18:00 do 8:00 dnia następnego. W soboty, niedziele i inne dni wolne od pracy pomoc lekarska udzielana jest całodobowo od 8:00 do 8:00. Przy każdej wizycie należy okazać dowód ubezpieczenia oraz PESEL.