Nowe ubezpieczenia dla lekarzy i dentystów

Właśnie w życie wchodzi rozporządzenie dotyczące lekarzy i dentystów. Teraz ci, którzy prowadzą praktyki prywatne będą musieli wykupić ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej.

Do tej pory ubezpieczeni na wypadek błędów w sztuce lekarskiej musieli być lekarze pracujący w szpitalach lub przyjmujący pacjentów w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Poza tym lekarze pracujący na własną rękę w wielu przypadkach dobrowolnie wykupowali polisy, to jednak nie jest alternatywą dla obecnego nowego obowiązku. Lekarz prowadzący prywatny gabinet będzie musiał mieć ubezpieczenie OC i będzie mógł mieć ubezpieczenie dodatkowe.

Wysokość składek będzie ustalana na podstawie specjalizacji i tytułu naukowego lekarza. Z oczywistych względów dla specjalizacji obarczonych większym ryzykiem ubezpieczeniowym przewidziana została w rozporządzeniu wyższa suma gwarancyjna niż dla mniej ryzykownych.

Firmom ubezpieczeniowym kroi się więc niezły zarobek, ponieważ w Polsce pracuje 120 tysięcy lekarzy i prawie 32 tysiące lekarzy dentystów, a nie wszyscy z nich do tej pory byli ubezpieczeni.