Od niedzieli cała Polska czyta dzieciom!

W niedzielę – 30 maja – rozpocznie się IX Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom. W bibliotekach, szkołach i centrach kultury w całym kraju do 6 czerwca odbywać się będą seanse czytania najmłodszym.

W tym roku impreza osiągnie wyjątkowe rozmiary. W jej organizację zaangażowanych jest ponad 5000 koordynatorów kampanii czytania z blisko 2400 miejscowości.

Centralna inauguracja wydarzenia będzie miała miejsce niedaleko Krakowa – w Wolbromiu. Święto rozpocznie się o godz. 13.00 Paradą Smoków, w której udział wezmą poprzebierane za bajkowe stwory dzieci. Później – część oficjalna. Tradycyjny sygnał rozpoczęcia tygodnia z czytaniem dadzą m.in. superniania Dorota Zawadzka oraz autorzy książek dla dzieci: Beata Kołodziej, Maciej Orłoś i Dariusz Rekosz, którzy wspólnie odczytają głośno „Lokomotywę” Juliana Tuwima.

„Lokomotywa” będzie czytana też w Łodzi, jednak w sposób wyjątkowy – w wielu językach, nawet migowym! W Poznaniu odbędzie się maraton czytania i opowiadania najmłodszym bajek, a w polskim i czeskim Cieszynie po raz pierwszy pojawi się Międzynarodowy Festiwal Czytania nad Olzą, w tym roku pod hasłem „Czytanie zbliża narody”.