Orły 2012 rozdane. Róża triumfuje

Orły 2012 rozdane

Polskie Nagrody Filmowe Orły są wręczane twórcom filmów fabularnych już od 13 lat. Dawno jednak gala nie była tak emocjonująca. Wśród nominowanych znalazły się takie filmy jak, nominowany do Oscara „W ciemności” oraz „Róża„. Ostatecznie triumfował jednak obraz Wojtka Smarzowskiego.

Przed galą w typowaniach do nagrody głównej trudno było wyłonić faworyta. Szala przechylała się jednak bardziej na korzyść dzieła Agnieszki Holland, które zdobyło uznanie widzów nie tylko w Polsce, ale i na świecie, czego dowodem była nominacja Amerykańskiej Akademii Filmowej. Równocześnie trudno było oprzeć się przeczuciu, że to właśnie Wojtek Smarzowski może zgarnąć wszystko. A sprawdził się właśnie drugi scenariusz – najwięcej nagród otrzymała „Róża”, w tym te najważniejsze. Smarzowski odebrał Orły za najlepszą reżyserię, a także za najlepszy film.

Walka pomiędzy tylko tymi dwoma filmami rozegrała się także w kategoriach aktorskich. Tutaj jednak zakończyło się remisem – po dwie statuetki dla każdego filmu. Orły odebrali:

  • Agata Kulesza – najlepsza główna rola kobieca w „Róży”,
  • Robert Więckiewicz – najlepsza główna rola męska w „W ciemności”,
  • Kinga Preis – najlepsza drugoplanowa rola kobieca w „W ciemności”,
  • Jacek Braciak – najlepsza drugoplanowa rola męska w „Róży”.

Obraz Smarzowskiego zdobył przewagę także w innych dziedzinach. W kategorii najlepszy scenariusz nagrodzono Michała Szczerbica, a Orła za najlepszy dźwięk otrzymali – Katarzyna Dzida Chamela i Jacek Chamela. „W ciemności” udało się jeszcze zdominować kategorię za najlepsze zdjęcia – z niej zwycięsko wyszła Jolanta Dylewska.

Orzeł za Odkrycie Roku trafił w ręce Jana Komasy, reżysera „Sali samobójców”.