Podwójny dług za nowe mieszkania

Zakup mieszkania w Polsce przeważnie nie jest możliwy bez pomocy banku.  Bez kredytów nie poradziliby sobie także inwestorzy, którzy wprowadzają nieruchomości na rynek.

Tak jest od lat. Jednak od nowego roku prawdopodobnie nabywca mieszkania oprócz spłacania rat własnego kredytu zostanie obciążony również częścią tego kredytu, jaki na budowę nieruchomości zaciągnął deweloper. Jak to możliwe?

Spowodują to nowe przepisy, które miałyby obowiązywać od 20 lutego 2011 roku. Przygotowało je ministerstwo sprawiedliwości, w założeniu nowe prawo miało ułatwić dokonywanie transakcji w sektorze nieruchomości. Jeśli jednak inwestor zaciągnie kredyt i obciąży nim hipotekę, sytuacja bardzo się skomplikuje. Oznacza to kłopoty dla całego rynku nieruchomości. Zmiany niekorzystnie wpłyną na interesy nabywców, deweloperów oraz banków.

Nabywcy stracą szansę zakupu własnego M, zostaną skutecznie odstraszeni przez konieczność spłaty podwójnego długu. W konsekwencji deweloperzy stracą klientów na swoje lokale. To spowoduje przestój i wstrzymanie inwestycji. Odczują to więc również firmy budowlane, które będą otrzymywały coraz mniej zleceń. Na końcu banki – będą udzielały mniej kredytów zarówno na zakup mieszkania, jak i na jego wybudowanie.

 

Dowiedz się, jak sobie radzić z niespłaconym kredytem.