Polacy nie chcą cyfryzacji telewizji!

Proces cyfryzacji telewizji, według rządowych planów, ma zakończyć się w 2013 roku. Blisko połowa Polaków jest jednak temu przeciwna.

Jak wskazują badania, aż 44% Polaków nie chce przestawić się na cyfrowy odbiór telewizji. Taki wynik jest spowodowany nikłą wiedzą na temat nowych technologii i płynących z nich korzyści. Połączenia cyfrowe zapewniają dostęp do szybkiego Internetu, dają możliwość dokonywania zakupów za pośrednictwem telewizora. Wprowadzają też szerszą ofertę programową. W miejsce jednego kanału w systemie analogowym, wejdzie kilkanaście nowych kanałów cyfrowych.

Oprócz zalet nowe rozwiązanie ma jednak spory minus. Wiąże się bowiem ze sporym wydatkiem na odpowiedni sprzęt umożliwiający odbiór takiej telewizji. Dlatego na decyzję o przejściu na odbiór cyfrowy znaczący wpływ ma poziom zamożności. Potwierdzają to badania. Przy czym, wbrew pozorom, rozpowszechnienie cyfrowych technologii telewizyjnych jest większe na wsiach, a mniej popularne w miastach.

Badania wskazują też, że w ciągu najbliższego roku najchętniej na odbiór telewizji cyfrowej przejdą osoby na stanowiskach kierowniczych (20%), uczniowie i studenci (15%) oraz osoby prowadzące własną działalność (14%).