Polska w kryzysie – idą ciężkie czasy

kryzys gospodarczy w Polsce

Metaphox (Flickr)

Zielona wyspa tonie! Analityce coraz zgodniej podchodzą do wizji naszej najbliższej przyszłości – może być ciężko. Prawdopodobnie w końcu i w nas mocno uderzy europejski kryzys gospodarczy.

Według niektórych ekspertów rok 2013 może okazać się gorszy niż 2009. Gospodarka na pewno zwolni, a według pesymistów czeka nas okres recesji. Już na koniec 2012 bezrobocie może sięgnąć poziomu 14%. Optymiści sądzą, iż tempo rozwoju zmaleje, ale nadal będziemy lekko „na plusie”.

Dotychczas udawało się nam zachować status „zielonej wyspy” w ogarniętej kryzysem Europie. Jednak międzynarodowa gospodarka to system naczyń połączonych i sytuacja na zagranicznych rynkach negatywnie odbija się na naszym przemyśle. Szczególnie złe prognozy na przyszłość stwarza załamanie eksportu w Niemczech. Osłabienie naszego zachodniego sąsiada szybko negatywnie odbije się na naszym eksporcie (za Odrę trafia 54% wywożonych z Polski towarów), osłabiając koniunkturę – pogorszy się sytuacja firm i wzrośnie bezrobocie.

Optymiści za dobry sygnał uważają to, że nasze obligacje osiągnęły rekordową rentowność, a złotówka się wzmacnia. Niestety wysoki kurs rodzimej waluty może pogłębić niekorzystną sytuację. Tania złotówka pozwoliłaby zachować większą konkurencyjność. Nie wykluczone jednak, iż trend jej umacniania się jest chwilowy – kapitał spekulacyjny może się szybko wycofać z Polski, tak jak to miało miejsce w 2008 roku.

[źródło: wyborcza.pl]

The following two tabs change content below.