Powstała Republika Książki

Statystyki są przygnębiające. Czytamy zdecydowanie za mało. Jest wiele powodów, by sądzić, że będzie jeszcze gorzej. Jednym z nich jest wzrastająca stawka VAT na książki i czasopisma specjalistyczne.

Przypusza się, że wraz ze wzrostem cen książek czytelnictwo w Polsce drastycznie spadnie. Przewidywany kryzys czytelnictwa może niekorzystnie wpłynąć również na funkcjonowanie bibliotek. Stąd powstał pomysł, by do życia powołać Republikę Książki.

To koalicja która ma krzewić miłość do literatury oraz zapobiegać przykrym konsekwencjom wprowadzenia VAT-u na książki od 1 stycznia 2011 roku. Czytanie jest przecież nieodłącznym elementem kultury. Zaprzestając czytania odmawiamy sobie udziału w życiu kulturalnym. Literatura, bez względu na to, w jakiej formie jest prezentowana – tradycyjnej czy elektronicznej – powinna mieć stałe miejsce w życiu publicznym. Dbać o to mają przede wszystkim biblioteki.

Republika została powołana do życia 8 grudnia 2010 roku podczas kongresu „Czytanie włącza„. Uroczystość odbyła się w Bibliotece Narodowej w Warszawie. W jej skład weszli zarówno przedstawiciele życia publicznego, jak i czytelnicy: urzędnicy, dziennikarze, bibliotekarze, wydawcy, księgarze, samorządowcy. Patronat honorowy nad Republiką Książki sprawuje żona Prezydenta RP Anna Komorowska. Każdy, kto chce dołączyć do tej inicjatywy, może wejść na stronę www.republikaksiazki.pl i podpisać się pod manifestem miłośników ksiązek.