Raport UNICEF – polskie dzieci są nieszczęśliwe

płaczące dziecko

Jason O’Halloran (Flickr.com)

Jak wynika z najnowszego raportu opublikowanego przez UNICEF, polskie dzieci mają nieco mniej radosne życie, niż ich rówieśnicy mieszkający w przeważającej części europejskich krajów. Nie dość, że tyją w zastraszającym tempie, to dodatkowo, nie cieszą się dzieciństwem w stopniu, jaki wydaje się być typowym dla tego okresu.

Według raportu „Warunki i jakość życia w państwach rozwiniętych” sporządzonego przez UNICEF, już 17% polskich dzieci w wieku 11, 13 oraz 17 lat cierpi na nadwagę. Oznacza to, że na przestrzeni zaledwie 2 lat odsetek ten zwiększył się aż dwukrotnie. To największy wzrost, jaki odnotowano we wszystkich 29 badanych krajach. Dla porównania, w Holandii, w której grupa dzieci z nadwagą jest najmniejsza, odsetek ten wynosi tylko 8%. Mimo tego, wciąż nadwaga jest ogromnym problemem w USA, gdzie niemal 30% dzieci ma problem ze zbyt dużą wagą.

Fatalne są dane na temat ogólnego poziomu życia dzieci w naszym kraju. Na wszystkie państwa, które uwzględniane były w przeprowadzanych badaniach, Polska zajęła dopiero 21 miejsce. Oznacza to spadek o kilka pozycji w porównaniu z wynikami z początku tego dziesięciolecia. Przodują natomiast Holandia, Finlandia, Islandia, Norwegia oraz Szwecja. Zaskakujący może być fakt, że w zupełnym ogonie pozostały Stany Zjednoczone. Poza tym, w grupie krajów, w których dzieciom źle się żyje znalazły się Łotwa, Litwa i Rumunia.

W statystykach dotyczących zadowolenia z własnego życia, polskie dzieci uplasowały się na przedostatniej lokacie, wyprzedzając jedynie Rumunię. Tam tylko 75% spośród najmłodszych obywateli deklaruje radość z życia, natomiast w Polsce jest to 80%. Pod względem satysfakcji z życia najlepiej wypadły dzieci z Holandii, Islandii, Hiszpanii oraz Finlandii. Na dalszych miejscach uplasowały się Grecja, Belgia, Norwegia i Szwajcaria. Co ciekawe, na podstawie wyników można zauważyć, że zadowolenie dzieci z życia zupełnie nie zależy od dochodów mieszkańców, co oznacza, ze biedne maluchy też potrafią być szczęśliwe.

Jeśli natomiast chodzi o pozytywne informacje zawarte w raporcie, to zmniejszyła się liczba dzieci palących papierosy, pijących alkohol, czy zażywających narkotyki. W tych rankingach Polska zajęła kolejno 16, 17 oraz 15 lokatę. Oprócz tego, polskie dzieci chętnie się uczą i rzadziej biorą udział w bójkach.

The following two tabs change content below.

Daniel Kurylak

Daniel Kurylak (1976), z zawodu front end developer, z zamiłowania rowerzysta, kolekcjoner znaczków, warszawiak i internauta. Fascynują go nowe technologie oraz wszystko co związane z Internetem. Dni upływają mu na wykonywaniu zleceń, obserwowaniu tego, co się dzieje w sieci oraz pisaniu artykułów.