Rodzina na swoim jednak z singlami?

Po ostatnim posiedzeniu Komisji Infrastruktury (25 maja 2011) ostateczny kształt ustawy „Rodzina na swoim” nie jest pewny. Posłowie mają wiele wątpliwości dotyczących propozycji rządu.

Po długotrwałej dyskusji rządowej losy „Rodziny na swoim” wydawały się być przesądzone. Mimo optymistycznych zapowiedzi w 2010 roku, ministrowie w styczniu 2011 roku zadecydowali, że z programu wypadną nieruchomości z rynku wtórnego. Wbrew obietnicom na dopłaty nie mieliby szans również single. Teraz jednak pojawił się cień szansy, że osoby samotne będą mogły kupić mieszkanie z dopłatą państwa, w dodatku używane.

Powrotu do starych założeń chce bowiem Komisja Infrastruktury. Zapowiada się więc prawdziwy bój o nowe regulacje, jednocześnie oznacza to, że po raz kolejny wprowadzenie nowych przepisów przesunie się w czasie. Planowany termin obowiązywania nowej ustawy to 1 lipca 2011, nie zaskoczy jednak nikogo, jeśli termin ten się odwlecze. Warto przy tym zaznaczyć, że ostatecznie RnS wygaśnie 31 grudnia 2012 roku, na co przystali posłowie.

Jeśli uda się przeforsować postulaty parlamentarzystów, single będą mogli nabyć własne mieszkanie (dom w ich przypadku nie wchodzi w grę) na preferencyjnych warunkach. Będą musieli jednak uwzględnić ograniczenia – lokal nie będzie mógł być większy niż 50 m kw., państwo dopłacać będzie jednak tylko do 30 m kw. jego powierzchni. Co więcej koszt metra kwadratowego nie będzie mógł przekroczyć 0,8 kosztu odtworzenia 1 metra kwadratowego powierzchni użytkowej ogłaszanej co kwartał przez wojewodów – a to zła wiadomość. Mieszkań spełniających dane kryterium jest bowiem jak na lekarstwo.

Osoby, którym uda się jednak takie znaleźć, będą musiały spełniać kolejne z listy warunków. Będą mogły zrealizować swój plan, jeśli nieruchomość będzie pierwszą, do której nabywca ma prawo własności. Poza tym, w okresie wypłacanego przez państwo dofinansowania nie będą mogły nabyć innej nieruchomości.