Strefa euro – rosną oszczędności i bezrobocie

kryzys w strefie euro

mammal (Flickr)

Światowa Organizacja Pracy opublikowała raport, w którym alarmuje: polityka oszczędności w strefie euro doprowadzi do wzrostu bezrobocia o ok. 25% w ciągu najbliższych 4 lat.

Jeśli chodzi o walkę z kryzysem gospodarczym, ekonomiści i politycy podzielili się na dwa obozy: jedni postulują zaciskanie pasa i coraz większą oszczędność, drudzy uważają, iż osłabiona gospodarka wymaga stymulujących zastrzyków gotówki, ograniczanie wydatków nie ma więc sensu. Kolejnym głosem za pierwszym rozwiązaniem jest najnowszy raport Światowej Organizacji Pracy.

W dokumencie tym zawarte są prognozy, zgodnie z którymi obecna polityka oszczędności może doprowadzić do drastycznego wzrostu bezrobocia w strefie euro. W ciągu czterech lat liczba osób bez pracy wzrośnie z 17,5 milionów do 22 milionów. Już możemy obserwować początki tej niekorzystnej tendencji – wg. Eurostatu stopa bezrobocia od października 2008 roku do maja 2012 roku wzrosła z 7,9% do 11,1%.

Według Światowej Organizacji Pracy za taki stan rzeczy odpowiedzialna jest właśnie polityka oszczędności. W ostatnimi okresie rządy ze strefy euro skupiły się na redukowaniu deficytu budżetowego, zaniedbując inwestycje publiczne i programy walki z bezrobociem. Tymczasem słabnąca gospodarka potrzebuje inwestycji. Swoją rolę do odegrania mają tu nie tylko politycy, ale też finansiści – banki powinny chętniej pożyczać pieniądze dla podmiotów gospodarczych.

[źródło: wyborcza.biz]

The following two tabs change content below.