Zagranicze wakacje: jak za nie płacić i na co zwracać uwagę?

urlop

Sezon wakacyjny coraz bliżej, więc warto odpowiednio przygotować się do zagranicznych wojaży. Poza bagażem i dokumentami, w innych krajach należy dbać o pieniądze – nie dać się okraść i właściwie je wydawać. Właściwie, czyli jak?

Zagraniczne wyjazdy wiążą się zwykle z wymianą polskich złotówek na waluty obowiązujące w krajach, do których się wybieramy. Na szczęście postęp technologiczny pozwala turystom płacić także za pomocą kart debetowych, co znacznie ułatwia uiszczanie wszelkich opłat w innych państwach. Niektórzy korzystają też z kart wydanych do posiadanych kont walutowych. Nie ma jednak uniwersalnego sposobu na płacenie za granicą – okazuje się, że opłacalność poszczególnych metod zależna jest od konkretnych sytuacji, na które warto się przygotować.

Chcąc zaopatrzyć się w gotówkę uznawaną w danym kraju, najlepiej jest wymienić złotówki już zawczasu, przebywając jeszcze w Polsce. Na jakiś czas przed wyjazdem warto zacząć śledzić kursy walut, by zakupu dokonać w możliwie najniższej cenie. Jeśli jednak nie mamy pewności, co do waluty obowiązującej w państwie, do którego się wybieramy, najbezpieczniej jest kupić dolary amerykańskie lub euro i dopiero w kraju docelowym wymienić je na tamtejszą walutę. Nie należy brać zbyt dużo gotówki – dobrze jest wyliczyć, ile nam będzie potrzebne, ponieważ późniejsza wymiana zagranicznej waluty na polską nie będzie opłacalna.

Bez względu na to, czy weźmiemy ze sobą gotówkę, czy kartę debetową, warto zabezpieczyć się także kartą kredytową. Nigdy nie wiadomo, co spotka nas w odległym miejscu, dlatego zapasowe środki mogą okazać się bezcenne. Zabierając w podróż samą kartę debetową, trzeba upewnić się, że będzie ona obsługiwana przez bankomaty zlokalizowane w innym kraju. Zwykle trudno jest o wiarygodne informacje na ten temat, dlatego lepszym rozwiązaniem jest założenie rachunku walutowego i wyrobienie do niego osobnej karty płatniczej. Umożliwi ona bezproblemowe wypłaty z zagranicznych bankomatów i pozwoli na dokonywanie płatności kartą w wielu miejscach na świecie.

Najwygodniejsza wydaje się karta kredytowa, którą można płacić w wielu punktach i która bywa ważnym potwierdzeniem naszej wiarygodności przy korzystaniu z wielu usług, np. rezerwacjach czy wynajmie samochodu. Jedynymi wadami tej opcji są prowizje przy wypłatach z bankomatu i ryzyko podwójnego przewalutowania.