Audi A1 Quattro MTM – nowy, mały, z pazurem!

Audi A1 Quattro MTM

Audi A1 Quattro to jedno z bardziej pożądanych aut na rynku motoryzacyjnym. Jego wyjątkowość wiąże się nie tyle z parametrami technicznymi, co przede wszystkim z faktem, iż wyprodukowano je w limitowanej liczbie zaledwie 333 egzemplarzy. Sprawia to, że jego cena raczej nie przypadnie do gustu przeciętnym zjadaczom chleba. Samochód kosztuje, bagatela, ok. 315 tysięcy złotych. Mimo tego, eksperci twierdzą, że pojazd naprawdę wart jest tej ceny i z pewnością zadowoli każdego, kto liczy na oryginalny kształt, nowoczesność oraz imponujące parametry umożliwiające szybką, ale jednocześnie bezpieczną jazdę.

Chociaż Audi A1 Quattro ma nadwozie typu hatchback, czyli jest samochodem raczej niewielkim, to jednak zostało wyposażone w napęd na 4 koła. Dodatkowo, nowe Audi ma nadmuchane nadkola oraz powiększone zderzaki. Posiada też spory spoiler. Zamontowano w nim silnik o pojemności 2 litrów, który jest identyczny, jak ten w poprzedniej generacji Audi S3. Pod maską nowego, limitowanego modelu kryje się 256 KM, co pozwala mu na osiąganie maksymalnej prędkości wynoszącej 245 km/h. Jego przyspieszenie do 100 km/h trwa zaledwie 5,7 sekundy. W niewielkim gabarytowo aucie kryje się zatem wielki duch.

Mogłoby się wydawać, że limitowany samochód spełnia już wszystkie potrzeby nawet najbardziej wymagających klientów, a jednak postanowiono je jeszcze podrasować. Tak powstało Audi A1 Quattro MTM. Zostało ono doposażone w nowinki wprowadzone przez pracujących dla firmy MTM specjalistów zajmujących się tunningiem. To oni zadbali o dobór opon, decydując się na Michelin Pilot Super Sport, 235/30 R19. Poza tym wmontowali 6-biegową skrzynię manualną oraz sportowe zawieszenie i optymalne hamulce. Układ chłodzenia najnowszego, tunningowanego modelu pochodzi natomiast z Audi RS3. W układzie wydechowym zastosowano końcówki o średnicy 10 cm. Tak zmienione Audi A1 Quattro może pochwalić się 380KM i przyspieszeniem do setki osiąganym w czasie 4,3 sekundy. Maksymalna prędkość podrasowanej wersji to 279km/h.

Jeśli chodzi o wnętrze, to – dla kontrastu – jest ono dość skromne. Uwagę zwracają głównie mocno profilowane fotele. Poza tym Audi A1 Quattro MTM chwalony jest za komfort prowadzenia. Testerzy przyznają, że jeździ się nim wygodniej niż większością innych samochodów o podobnych parametrach. Wspomina się o wyjątkowej stabilności kierowania, co przekłada się również na zwiększone bezpieczeństwo jazdy.

The following two tabs change content below.

Daniel Kurylak

Daniel Kurylak (1976), z zawodu front end developer, z zamiłowania rowerzysta, kolekcjoner znaczków, warszawiak i internauta. Fascynują go nowe technologie oraz wszystko co związane z Internetem. Dni upływają mu na wykonywaniu zleceń, obserwowaniu tego, co się dzieje w sieci oraz pisaniu artykułów.