Ceny mieszkań pójdą w górę

Jeśli chcesz kupić mieszkanie, postaraj się, by tansakcji dokonać jeszcze w tym roku. Do końca grudnia zapłacisz mniej, ponieważ już od nowego roku ceny na pewno pójdą w górę.

A przyczyna jest oczywista. Stawka podatku VAT od 1 stycznia wzrośnie o 1 proc. Choć podwyżka nie jest bardzo wysoka, zauważalnie odbije się na wartościach nieruchomości. Ceny będą wyższe nawet o kilka tysięcy zł. Warto więc decyzję podjąć szybciej, a pieniądze, które w przyszłym roku pochłonęłaby podwyżka, przeznaczyć na urządzenie mieszkania.

Specjaliści mówią, że zmiana stawki VAT-u zaowocuje zwiększeniem cen lokali o ok. 0,9 proc., co daje spore sumy, biorąc pod uwagę fakt, że obecnie wartość nieruchomości liczy się w setkach tysięcy złotych. Skok cen będzie jednak zjawiskiem naturalnym i jednorazowym, który nie spowoduje fali kolejnych podwyżek. Wcielone w życie rządowe plany ekonomiczne sprawią, że zdrożeją materiały i usługi budowlane. W związku z tym większe koszty poniosą deweloperzy. A ci, żeby nie odczuć dodatkowych nakładów finansowych obciążą nabywców mieszkań.

Jeśli zatem chcesz oszczędzić kilka tysięcy złotych, pełną kwotę za mieszkanie wpłać jeszcze w tym roku. Jeśli nie jest to możliwe, koszty możesz ograniczyć wnosząc chociaż zaliczkę.