Coworking wkracza na polski rynek pracy

Coraz więcej Polaków dostrzega zalety pracowania na własny rachunek. Dlatego freelancing to już powszechne zjawisko na nowoczesnym rynku pracy.

Praca w domu ma wiele zalet. Najważniejsza to swoboda i wolność – pracuje się w ustalonych przez siebie godzinach, w swoim tempie, jest się szefem samego siebie. To duży komfort. Jednak łączenie pracy z życiem prywatnym bardzo często w praktyce się nie sprawdza. Od zawodowych obowiązków często odrywa płaczące za ścianą dziecko, wirująca na pełnych obrotach pralka czy telewizor, który gra w tle. Uwaga dzielona pomiędzy te elementy wyklucza skupienie, a w konsekwencji niszczy kreatywność. Praca jest mniej wydajna, a więc mniej efektywna.

Na gruncie takich problemów powstała idea coworkingu. Narodziła się pięć lat temu w Stanach Zjednoczonych, na polskim rynku pracy obecna jest dość krótko, jednak wśród wszystkich zainteresowanych robi prawdziwą furorę. Coworking to nic innego jak praca w grupie. W tej grupie jednak każdy jest wolnym strzelcem, każdy pracuje na własny rachunek. Coworking to praca, której oddają się freelancerzy z różnych branż, ale w jednym biurze.

Póki co jednak centra coworkingowe otwarte są tylko w największych miastach Polski. Ale to tylko kwestia czasu, zanim trend rozprzestrzeni się na inne, mniejsze miejscowości. Coraz więcej osób bowiem rozpoczyna pracę na własny rachunek. Z badań firmy doradczej DGA wynika, że co piąty Polak marzy o pracy w domu, a już co setny właśnie tak pracuje. A biura coworkingowe dadzą im po prostu większy komfort pracy.

Możliwość wynajęcia własnego biurka w dużym, pełnym ludzi biurze to także rozwiązanie korzystne finansowo. Miesięczny abonament na nielimitowany dostęp do biurka zamyka się już w kilkuset złotych – to taniej, niż wynajęcie własnego biura, wyposażenie go i dbanie o rachunki. Każdy freelancer w pakiecie otrzymuje oczywiście dostęp do szybkiego internetu, drukarki, skanera i wszelkich innych, niezbędnych do pracy urządzeń biurowych. Co więcej w przerwie może skorzystać z aneksu kuchennego, w którym zawsze dostępna jest świeża kawa. Atmosfera wręcz idealna dla młodych, ambitnych ludzi, którzy chcą pracować na siebie, ale nie chcą przy tym zamykać się w domu.

Zaletą coworkingu jest także to, że nie pracuje się w samotności i odosobnieniu. W każdej chwili istnieje możliwość przedyskutowania swojego pomysłu z osobami pracującymi po sąsiedzku. W biurach coworkingowych spotykają się bowiem różni ludzie – prawnicy, informatycy, graficy, copywriterzy, tłumacze. W niektórych mają oni także możliwość prowadzenia spotkań czy konferencji. Stały kontakt z ludźmi, przebywanie w dynamicznym środowisku dobrze motywuje do działania.