Eko klimatyzacja

Unia Europejska za priorytetowe uważa działania na rzecz ochrony środowiska. W związku z tym wprowadziła nowe rozporządzenie. Tym razem pod lupę wzięła urządzenia klimatyzacyjne.

Temat jest na czasie, bo upały nie odpuszczają. Bez klimatyzacji w biurze czy w domu nie da się normalnie funkcjonować. Jednak żeby klimatyzacja dobrze spełniała swoje zadanie, musi być użytkowana prawidłowo tzn. nie może emitować do atmosfery szkodliwych gazów, które pojawiają się, jeśli urządzenie jest nieszczelne.

Unia Europejska więc zarządziła, że wszystkie firmy, instytucje czy osoby indywidualne będą musiał prowadzić dokumentację ekologiczną klimatyzacji. Urządzenia miałyby więc być systematycznie serwisowane przez certyfikowanych konserwatorów.

I tu może pojawić się problem, bo w tej chwili fachowców jest w Polsce za mało, więc ich usługi będą drogie. Szacuje się, że do 2012 roku, kiedy mają obowiązywać nowe przepisy, powinno się wykwalifikować jeszcze około 12 tysięcy specjalistów. Dodatkowo trzeba będzie ustanowić 50 stanowisk inspektorów ochrony środowiska, którzy nadzorowaliby przestrzeganie przepisów.