Felix Baumgartner przekroczy prędkość dźwięku

Felix Baumgartner przekroczy prędkość dźwięku

fot. redbullstratos.com

43-letni austriacki spadochroniarz – Felix Baumgartner – chce zostać rekordzistą. Jako pierwszy człowiek na świecie zamierza dokonać najwyższego w historii załogowego lotu balonem, skoku ze spadochronem z najwyższej w dziejach wysokości oraz przekroczenia prędkości dźwięku podczas swobodnego spadania, czego jeszcze nikt przed nim nie dokonał.

Dotychczasowy rekordowy skok, ustanowiony w 1960 roku przez kapitana US AirForce – Josepha Kittingera, odbył się z wysokości  31 333 m. Dzisiaj Baumgartner chce skakać z wysokości o ok. 5 km większej. Tuż po godzinie 14:00 polskiego czasu, o ile termin nie zostanie przesunięty z powodu silnego wiatru, spadochroniarz zostanie wyniesiony na odległość ponad 36 km od ziemi. Oznacza to, że spadanie będzie odbywało się już z poziomu stratosfery. Transport na górę zapewni mu specjalnie skonstruowany, bardzo wytrzymały balon wypełniony helem z doczepioną kapsułą dla pasażera. Cała konstrukcja jest długa na ok. 232 m, czyli jest krótsza od paryskiej wieży Eiffla o niecałe 100 m. Lot balonem na ustaloną wysokość potrwa ok. 3 godzin.

Samo spadanie będzie trwało już o wiele krócej i będzie podzielone na dwa etapy. Po dotarciu na określony pułap, Baumgartner otworzy właz kapsuły i swobodnie wyskoczy. Faza lotu do momentu otworzenia spadochronu będzie trwała 5 minut i 35 sekund z zawrotną prędkością aż 1 236 km/h. Następnie, będąc już ok. 1,5 km nad ziemią otworzy spadochron.

Przygotowania do tego kosmicznego manewru trwały kilka lat. Odbędzie się on w Roswell w amerykańskim stanie Nowy Meksyk. Wszystko musi być dopracowane w najdrobniejszym szczególe, ponieważ każdy błąd kaskader może przypłacić życiem. Przetrwanie w odmiennych warunkach, podczas wyskoku na zewnątrz będzie temperatura ok. – 20 st. C i w trakcie lotu będzie się jeszcze obniżała, umożliwi Baumgartnerowi skafander ciśnieniowy. Zagwarantuje on stałą temperaturę, odpowiednią dawkę tlenu i komunikację z centrum dowodzenia. Będzie też wyposażony w kamery, które zarejestrują ten fantastyczny lot.