Fiat wreszcie wykupi Chryslera

logo fiat

Jeden z najpopularniejszych koncernów motoryzacyjnych w Europie – Fiat postanowił wykupić akcje amerykańskiego Chryslera.

Do takich uzgodnień udało się dojść przedstawicielom obu jednostek po trwających przeszło rok negocjacjach. O tym, że Fiat nabędzie 41,5% akcji Chryslera poinformowano wieczorem 1 stycznia 2014 r. Fiat przyznał wtedy, że wykupi papiery wartościowe od funduszu emerytalnego związkowców amerykańskiego przemysłu motoryzacyjnego. Zgodnie z zapowiedziami, transakcja ma zostać przeprowadzona 20 stycznia b.r.

W zamian za ponad 40% akcji VEBA, czyli wspomniany fundusz otrzyma od Fiata 1,75 miliarda dolarów. Łącznie VEBA zyska jednak 3,65 miliarda dolarów, ponieważ dodatkowe 1,9 miliarda zapłaci sam Chrysler, który zachowa część akcji. Dodatkowo, fundusz emerytalny związkowców ma jeszcze dostać 700 milionów dolarów, które w czterech jednakowych ratach mają zostać wypłacone funduszowi do 2017 r.

Pierwsza rata od Chryslera ma zostać wpłacona w tym roku, wkrótce po sfinalizowaniu transakcji i zgodnie z umową, będzie wynosiła 175 milionów dolarów. Umowa podpisana między amerykańskim i włoskim koncernem pozytywnie wpłynęła na nastroje akcjonariuszy Fiata. 2 stycznia 2014r. jego akcje na parkiecie w Mediolanie zyskiwały na wartości aż 16%. Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy był fakt, że ostateczna suma, jaką zapłacić ma Fiat była niższa od rynkowych przewidywań mimo, że transakcja może przynieść europejskiemu koncernowi naprawdę duże zyski.

Eksperci spodziewają się, że możliwość dysponowania środkami finansowymi należącymi do Chryslera pozwoli na zmodernizowanie europejskich fabryk Fiata, a to pozwoli mu pokonać problemy, jakie dotknęły markę w ostatnich latach. Przypomnijmy, że Fiat został partnerem strategicznym Chryslera w 2009 r. po tym, jak koncern doszedł do porozumienia z prezydentem Barackiem Obamą w sprawie pomocy publicznej dla Chryslera. Otrzymał on kwotę w wysokości niemal 14 miliardów dolarów. Fiat otrzymał 35% akcji Chryslera, a w zamian Chrysler otrzymał możliwość produkowania Fiatów, zyskując technologie i zobowiązania inwestycyjne.

W 2011r. Chryslerowi udało się spłacić pożyczki zaciągnięte w rządzie USA i Kanady, natomiast Fiat wykupił od nich akcje Chryslera i zaczął negocjować dalszy wykup z funduszem VEBA.