Oszczędności Polaków rosną

Z roku na rok pieniędzy na kontach Polaków przybywa. W tym roku w sumie jest ich aż 107 miliardów złotych. Dobra wiadomość. I dziwna w zestawieniu z wysokim bezrobociem i niskimi zarobkami.

Od kilku lat oszczędności sukcesywnie rosną i to znacznie. W 2009 roku ich suma wynosiła 65 mld zł, a w 2008 blisko 50 mld zł. Oznacza to, że od ubiegłego roku konta oszczędnościowe powiększyły się o okrągłe 42 mld zł.

Oznacza to, że świadomość Polaków w dziedzinie bankowości wzrosła. Częściej decydujemy się na ulokowanie pieniędzy na lokatach oszczędnościowych, które oferują korzystne oprocentowanie. Niektóre przynoszą nawet 5 procent zysku w skali roku.

Dużą rolę odgrywają także akcje promocyjne banków wymagane przez dużą konkurencję. W walce o klienta banki muszą działać skuteczną reklamą. Wyniki, jakie osiągnęli Polacy udowadniają, że spełnia ona swoje zadanie. Jednak w najbliższym roku ani jedno, ani drugie nie będzie miało większego znaczenia. Głównie ze względu na spadek oprocentowania kont oszczędnościowych, który nie zatrzyma się do końca 2010 roku.

Jeśli zatem zależy nam na dobrym koncie oszczędnościowym to najlepiej założyć je w banku, w którym mamy już rachunek. Dzięki temu unikniemy prowizji. Jeżeli jednak nasz bank nie oferuje zbyt konkurencyjnej oferty, warto przenieść się do innego, który korzystnie zajmie się naszymi finansami.