Popularność diety Mosleya rośnie

Trudno znaleźć kobietę, która choć raz w życiu nie próbowałaby się odchudzać. Oczywiście skutki są lepsze lub gorsze, natomiast nie brakuje coraz ciekawszych propozycji dietetyków. Większość osób na myśl o liczeniu kalorii i zrezygnowaniu z ulubionych przysmaków odwleka rozpoczęcie kuracji odchudzającej. Przeprowadzone w Wielkiej Brytanii badania pokazały, to co właściwie każda kobieta wie sama z siebie – rozpoczęcie diety traktowane jest jak kara, a ograniczenie dostępu do smakołyków pogarsza samopoczucie i zniechęca.

Dlatego też dużą popularnością cieszy się dieta stworzona przez dr Michaela Mosleya, wymagająca wyrzeczeń tylko okresowo. Kurację tę nazywa się też dietą 5:2 i polega ona na tym, że przez 5 dni w tygodniu jemy właściwie wszystko na co tylko mamy ochotę, przestrzegając limitu 2000 kalorii. W tym czasie nasz dotychczasowy sposób odżywiania nie musi się wcale zmieniać. Przez kolejne dwa dni z kolei stosujemy głodówkę. Brzmi to dość restrykcyjnie, ale w rzeczywistości nie oznacza zupełnego odcięcia od jedzenia, ale ograniczenie ilości spożywanych kalorii do 500, czyli jednej czwartej tego, co jedliśmy przez cały tydzień. Dr Mosley opisał wszystkie zalety swojej diety w książce pt. „The Fast Diet”. Dowiadujemy się z niej między innymi tego, że autor stosując tę dietę schudł w ciągu roku aż 10 kilogramów. Jedna z kobiet, która zastosowała kurację 5:2 opowiedziała w wywiadzie dla ABC News, że udało jej się zrzucić 18 kilogramów, natomiast sposób odżywiania zaproponowany przez Mosleya spowodował, że odczuwa znacznie mniejszy apetyt.

Specjaliści jednakże nie odnoszą się do tej diety aż tak entuzjastycznie. Według nich przeplatanie okresów normalnego jedzenia dwudniowymi głodówkami może prowadzić do zaburzeń odżywiania. Poza tym głodówka powoduje, że człowiek zaczyna obsesyjnie myśleć o jedzeniu. Jeżeli w niektóre dni opychamy się do woli ciastkami itp. a później przez 48 godzin nie jemy praktycznie nic, to nie dostarczymy organizmowi potrzebnych składników i nabierzemy złych nawyków żywieniowych. Dodatkowo warto zaznaczyć, że ludzie na ogół rzadko wytrzymują na dietach, które zawierają głodówkę. Według specjalistów najlepsze efekty przynosi wprowadzenie zbilansowanych posiłków, czy też po prostu zrównoważone plany odchudzania. Mimo wszystko dieta 5:2 ma coraz większe grono zwolenników.