Rozpoczyna się Gdynia Film Festival

Rozpoczyna się Gdynia Film Festival

Od dzisiaj do 12 maja 2012 roku potrwa jedno z najbardziej prestiżowych wydarzeń w świecie filmu. Po raz 37. startuje już festiwal filmowy w Gdyni, w którym o nagrodę główną powalczy 13 obrazów uznanych za najlepsze w danym roku.

To już drugi rok, w którym festiwal odbywać się będzie w nowej formule. Najważniejszą zmianą jest staranna selekcja produkcji dopuszczonych do etapu konkursowego. Dzięki temu w szranki staną filmy o najwyższych walorach artystycznych. Ze zmian cieszy się nowy dyrektor festiwalu Michał Chaciński, który już w ubiegłym roku był zwolennikiem takiego rozwiązania.

Ze zgłoszonych 30 filmów ostatecznie przyjęto 13 . Wśród nich znajdują się już produkcje bardzo dobrze znane widzom, m.in. uznawany za faworyta film Agnieszki Holland – „W ciemności”. Większość to jednak filmy, których premiery odbędą się właśnie w Gdyni. W puli znajdują się także trzy debiuty. I tak o Złote Lwy powalczą:

 1. „80 milionów” – Waldemar Krzystek
 2. „Baby są jakieś inne” – Marek Koterski
 3. „Bez wstydu” – Filip Marczewski
 4. „Droga na drugą stronę” – Anca Damian
 5. „Dzień kobiet” – Maria Sadowska
 6. „Jesteś Bogiem” – Leszek Dawid
 7. „Mój rower” – Piotr Trzaskalski
 8. „Obława” – Marcin Krzyształowicz
 9. „Sekret” – Przemysław Wojcieszek
 10. „Sponsoring” – Małgorzata Szumowska
 11. „Supermarket” – Maciej Żak
 12. „W ciemności” – Agnieszka Holland
 13. „W sypialni” – Tomasz Wasilewski

O tym, który film w tym roku zdobędzie najwyższą nagrodę zadecyduje ośmioosobowe jury pod przewodnictwem Doroty Kędzierzawskiej. Festiwal otworzy film reżysera, który w Gdyni debiutował w ubiegłym roku – Leszek Dawid jako pierwszy zaprezentuje „Jesteś Bogiem”. Będzie to pierwszy pokaz filmu, a oczekiwania wobec niego są duże. Opowiada on historię Magika, członka zespołów hip-hopowych takich jak Kaliber 44 i Paktofonika. Muzyk w 2000 roku popełnił samobójstwo.