Ustalono strawki wynagrodzenia dla obcokrajowców pracujących w Niemczech

Perspektywa pracy w Niemczech zaczyna wyglądać coraz lepiej. Etaty czekają, co więcej pracownicy z Polski mogą liczyć na takie samo wynagrodzenie, co pracownicy niemieccy.

Ustawodawcy z kraju za Odrą doszli bowiem do porozumienia w kwestii wynagradzania pracowników, którzy dostaną zatrudnienie za pośrednictwem agencji pracy tymczasowej. Ustalono stawki minimalne, które stawiają pracowników napływających z zagranicy na równi z rodzimymi pracownikami. W ten sposób Niemcy chcą zadbać o bezpieczeństwo nowych, potrzebnych pracowników, a także zwiększyć konkurencyjność na rynku pracy.

Już za 2 tygodnie, 1 maja 2011, Niemcy całkowicie otworzą swój rynek pracy dla Polaków. Do tej pory, mimo niesłabnących zapewnień niemieckich pracodawców o korzystnych warunkach zatrudnienia, istniały obawy, że pracownicy ze Wschodu będą tylko tanią siłą roboczą. Towarzyszyły one obu stronom. Polacy nie byli pewni, czy praca w Niemczech będzie rzeczywiście korzystnym rozwiązaniem. Niemcy obawiali się, że napływ nowych, tańszych pracowników, pozbawi ich pracy.

Nowe przepisy raz na zawsze mają rozwiać te wątpliwości. Wschodni pracownicy będą zatrudniani przez agencje pośredniczące w oparciu o nowe regulacje, które zabraniają proponowania pracownikom dowolnych stawek. Zostały one ustalone odgórnie na 7,79 euro za godzinę w regionach zachodnich i 6,89 euro we wschodnich.

Mimo tego specjaliści nie przewidują wzrostu zainteresownia pracą w Niemczech. Szacują, że do 2014 roku za Odrę wyjedzie ok. 400 tys. Polaków.