Wrocławska skarbówka bierze się za Allegro?

Sprzedawcy Allegro z Wrocławia mogą mieć problemy. Tamtejsza skarbówka chce ich sprawdzić przy użyciu specjalistycznego narzędzia do przeglądania aukcji. Przetarg na program został ogłoszony.

Zgodnie z wymaganiami ma on służyć do bardzo szczegółowego przeglądania zawartości aukcji oraz danych sprzedawców, zarówno w przypadku aukcji aktualnych, jak i archiwalnych. Jako wynik pracy programu skarbówka ma otrzymać chociażby szczegółowy wykaz obrotów poszczególnych handlarzy oraz zestawienie użytkowników, którzy korzystają z kilku kont. Na podstawie uzyskanych tą drogą danych Urząd Skarbowy będzie mógł przeprowadzić szczegółowe kontrole podatkowe wśród osób handlujących na Allegro.

Pozwoli to na wychwycenie nieuczciwych użytkowników, którzy handlując na Allegro unikali płacenia podatków. Do tej pory większość z nich czuła się bezkarna – urzędnicy nie mieli skutecznych narzędzi, by ich kontrolować. Teraz ma się to zmienić. To nie pierwsza tego rodzaju akcja organizowana przez wrocławską skarbówkę.

W 2010 roku przy pomocy serwisu Allekontrola.pl stworzyła ona listę 1500 dolnośląskich sprzedawców osiągających największe obroty na Allegro, ustaliła ich dane osobowe, a następnie poddała ich kontroli.