Biznes kręci się… w kontenerach

biura w kontenerach

Osoby piastujące stanowiska wymagające ponadprzeciętnej kreatywności lubią pracować w miejscach o oryginalnym wystroju wnętrz lub wyjątkowej architekturze. Niektórzy starają się zagospodarować lofty, czyli pomieszczenia, które niegdyś były lokalami przemysłowymi lub niewykorzystanymi strychami, tworząc w nich swoje pracownie czy biura. Są także osoby, które na własne pracownie przekształcają piwnice. Mogą w ten sposób odejść od panujących standardów i pracować w otoczeniu ciekawszym niż tradycyjne budynki biznesowe. Dla Portugalczyków lofty czy piwnice to jednak za mało. Część tamtejszych specjalistów przenosi swoje biura do nadbrzeżnych doków.

W stolicy Portugalii, Lizbonie postanowiono zagospodarować nieużywane kontenery do transportu morskiego i przekształcić je w lokale biznesowe. W ten sposób powstaje właśnie prawdziwe osiedle przedsiębiorczości. W tych awangardowych nieruchomościach pracować mają m.in. projektanci mody, architekci oraz specjaliści ds. marketingu. Poza tym, chęć wynajęcia poszczególnych lokali zgłosili już eksperci ds. reklamy oraz public relations. Łącznie, swoje biura będzie tam miało kilkadziesiąt osób, które w listopadzie zostaną wybrane spośród wszystkich, którzy zgłosili chęć zajęcia tych nieruchomości. Jeśli pomysł się sprawdzi i klienci będą zadowoleni z nowych biur, to w przyszłości zapewne zwiększy się liczba kontenerów zajętych przez firmy.

Biurowe kontenery znajdują się na nadbrzeżu Tagu, w jednej z ważniejszych dzielnic Lizbony. W okolicy znajduje się wiele restauracji i barów, do których często zaglądają turyści. Na razie w Village Underground przygotowano 14 kontenerów, w których już od przyszłego roku będą mogli pracować wspomniani specjaliści. Poza tym, udostępniono 2 nieczynne autobusy. One też zostaną przekształcone w biura. Wszystkie przygotowane lokale zostały już dostosowane do potrzeb pracowników tak, by prowadzona w nich działalność była w pełni komfortowa. Jedną z najważniejszych kwestii było wyizolowanie kontenerów ścianami korkowymi chroniącymi przed nadmierną temperaturą.

Pomysłodawczynią i główną organizatorką Village Underground jest Mariana Silva. Przyznaje ona, że koncepcja wykorzystania kontenerów transportowych do stworzenia biur zrodziła się podczas jej pobytu w Wielkiej Brytanii. To właśnie tam zaobserwowała podobne, oryginalne rozwiązania pozwalające na skuteczne zagospodarowanie nieużywanych przestrzeni. Silva ma nadzieję, że w takich biurach lizbońscy pracownicy będą się dobrze czuli, a ich praca będzie w pełni efektywna.

Village Underground Lisboa from Madame Management on Vimeo.