Drogie rozmowy do Play – zmowa operatorów?

Play

Telefony na numery w sieci Play są sporo droższe niż połączenia do pozostałych operatorów telefonii tak komórkowej, jak i stacjonarnej. Jak wyliczają twórcy strony internetowej dowszystkichrowno.pl, w samym marcu tego roku, właściciele numerów należących do sieci Plus, T-Mobile oraz Orange wydali łącznie ok. 60 milionów złotych na numery obsługiwane przez tego operatora. Od 2009 było to ok. 800 milionów złotych. Przypomnijmy, że stawki za minutę do Play są dwukrotnie większe niż do pozostałych sieci, a w niektórych sytuacjach jeszcze droższe.

Historia Play rozpoczęła się w 2007 r. Wkraczając na rynek telefonii komórkowej, sieć otrzymała szereg przywilejów. Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) zadbał o to, żeby nowy operator mógł notować wyższe od innych usługodawców zyski z połączeń międzysieciowych. Żeby wyrównać szanse Playa na rynku telefonii komórkowej, pozwolono mu zarabiać więcej od innych operatorów. Oczywiście, pozostałe sieci nie były zadowolone z takiej sytuacji. W związku z tym, zadbali o to, żeby połączenia do Play były droższe i zniechęcały do korzystania z usług nowej sieci.

Co prawda, z czasem zyski Play stawały się coraz niższe, by można było je wyrównać z tymi, które otrzymują pozostałe sieci, jednak inni operatorzy najwyraźniej nie zamierzają obniżać wcześniejszych stawek. Zgodnie z decyzją UKE, stawki za połączenia wszystkich sieci mają zostać wyrównane w lipcu tego roku, lecz na razie nie wiadomo, czy wtedy trzy największe sieci zaczną obniżać ceny połączeń do Play.

Sytuacja jest obecnie tak napięta, że w ubiegłym miesiącu wszczęto postępowanie w sprawie działań podejmowanych przez Plus, T-Mobile oraz Orange. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) chce sprawdzić, czy operatorzy mają jakieś sensowne wytłumaczenie dla swoich wysokich stawek za połączenia z Playem. Istnieje bowiem obawa, że jest to jedynie zmowa cenowa, która narusza zasadę rynkowej konkurencyjności.

Operatorzy twierdzą jednak, że i tak Play zyskał już dużo więcej od nich. Przez 6 lat otrzymywał większe stawki pochodzące z opłat za zakończenie połączenia pomiędzy jedną, a drugą siecią (MTR). Według pobieżnych szacunków konkurentów Play, sieć mogła zarobić na tym nawet miliard złotych. Jednocześnie, usługodawcy zauważają, że w momencie, w którym obniżą dotychczasowe, wysokie ceny za połączenia do Play, to mogą na tym stracić nawet do 60 milionów złotych rocznie.

The following two tabs change content below.

Daniel Kurylak

Daniel Kurylak (1976), z zawodu front end developer, z zamiłowania rowerzysta, kolekcjoner znaczków, warszawiak i internauta. Fascynują go nowe technologie oraz wszystko co związane z Internetem. Dni upływają mu na wykonywaniu zleceń, obserwowaniu tego, co się dzieje w sieci oraz pisaniu artykułów.