E-zakupy na święta: nie czekaj na ostatnią chwilę!

zakupy online przed świętami

Rynek e-commerce rozrasta się w Polsce w niesamowitym tempie, a to oznacza, że wielu z nas także świątecznych zakupów dokonuje zdalnie. Niestety, nie wszyscy pamiętają o tym, by nie czekać z nimi na ostatnią chwilę. Robiąc zakupy na kilka dni przed Bożym Narodzeniem mieliśmy niewielkie szanse na to, że towar dojdzie do nas na czas. I dlatego należało się liczyć z tym, że produkty otrzymamy dopiero po świętach, a być może nawet w nowym roku.

Chcąc zrobić ostatnie świąteczne e-zakupy powinniśmy dokonać ich nie później niż 72 godziny przez Wigilią. Sklep musi mieć jeszcze czas na spakowanie przesyłki i nadanie jej. Lepiej też, nie korzystać w tym okresie z dostaw paczką Poczty Polskiej. Jeżeli chcieliśmy zdążyć, to najlepszym rozwiązaniem był wybór przesyłki kurierskiej, która powinna do nas dotrzeć nie później niż 48 godzin od momentu nadania. Należy jednak liczyć się z tym, że pojawiają się opóźnienia, ponieważ kurierzy także mają w tym czasie szczególnie dużo pracy.

Decydując się na świąteczne zakupy drogą zdalną należy wiedzieć również o tym, że niektóre punkty handlowe mają przerwę. Przed zakupem trzeba więc sprawdzić, czy oby na pewno dany sklep działa w okresie przedświątecznym i zdąży wysłać towar. Może się bowiem okazać, że dany punkt wznowi sprzedaż dopiero po świętach lub po nowym roku, a w międzyczasie wszystkie transakcje będą jedynie oczekiwały na sfinalizowanie. Oprócz tego, przez Bożym Narodzeniem warto pozostać szczególnie czujnym. To właśnie teraz w sieci pojawia się wielu oszustów, którzy chcą skorzystać na wzmożonej aktywności kupujących internautów.

Ważne jest, by przed wyborem, sklepu, w którym dokonamy zakupu sprawdzić, od jak dawna on działa i jakie są opinie na jego temat wystawione przez dotychczasowych klientów. Zawsze porównujmy też ceny produktów w kilku odrębnych punktach. Żerując na niewiedzy oraz szczególnym pośpiechu internautów, niektórzy sprzedawcy ustalają horrendalne ceny podczas, gdy w innym sklepie można otrzymać identyczny produkt w znacznie niższej cenie. Mimo braku czasu, zawsze dokładnie czytajmy też regulaminy sklepów, żeby nie przeżyć przykrej niespodzianki, gdy okaże się, że czekają nas dodatkowe opłaty. Nie zapominajmy również o precyzyjnym zapoznaniu się z opisem produktów, by po rozpakowaniu przesyłki nie okazało się, że oczekiwaliśmy czegoś zupełnie innego.