Jak opalać się bezpiecznie?

Trudno wyobrazić sobie coś przyjemniejszego niż chwile spędzone na plaży na przyjemnym leniuchowaniu i opalaniu. Wielu z nas tak zamierza spędzić wakacje. Pamiętajmy jednak, by opalać się bezpiecznie.

Przede wszystkim nie należy przebywać na słońcu w godzinach od 11 do 15, wtedy bowiem szkodliwe promieniowanie jest najintensywniejsze i może wyrządzić największe szkody w naszym organizmie. Nie wolno też przesadzać z długością kąpieli słonecznych.

Na początku urlopu 15-20 minut spędzone na słońcu w zupełności wystarczy. Już taka niewielka dawka promieni słonecznych wystarczy, by pobudzić w naszym organizmie wytwarzanie witaminy D, która ułatwia przysawajanie wapnia i fosforu odpowiedzialnych za stan naszych zębów i kości. W miarę nabierania opalenizny możemy oczyiwiście wydłużać czas opalania, powinniśmy jednak przestrzegać zasady, by nie wystawiać swojego ciała na bezpośrednie działanie promieni słonecznych na dłużej niż godzinę. Bez względu na czas opalania, zawsze powinniśmy zabezpieczać naszą skórę kremem z odpowiednim filtrem.

Dobór filtra uzależniony jest od naszego wieku i karnacji. Te najwyższe powinny stosować dzieci, osoby starsze oraz osoby z bardzo jasną karnacją, skłonną do oparzeń słonecznych. Pamiętajmy też o nawilżaniu skóry, najlepiej rozpoczać je jeszcze przed urlopem.