Jeden lek przeciw wszystkim wirusom

Choć dzięki współczesnym technologiom medycyna stale się rozwija, wciąż jednak pozostaje bezradna wobec zbyt wielu chorób wywoływanych przez wirusy. Nadchodzi jednak prawdziwy przełom w tej kwestii.

Naukowcy z Massachussets Institute of Technology w Stanach Zjednoczonych dokonali odkrycia na miarę penicyliny. Opracowali lek, który niszczy wszystkie wirusy, w tym te, które powodują gorączkę krwotoczną czy chorobę Heinego-Mediny.

Odpowiednik penicyliny do walki z wirusami

Nowy lek budzi te same nadzieje, co 80 lat temu penicylina. Antybiotyki penicylinowe są najstarszą, skuteczną bronią przeciwko szerokiej armii barkterii. W walce z wirusami DRACO, bo tak został nazwany nowy lek, może być ich długo oczekiwanym odpowiednikiem. Jego działanie jest potężne i radzi sobie z najgroźniejszymi, pandemicznymi chorobami wirusowymi. Jednak zanim zostanie on wprowadzony do powszechnych terapii, długa droga przed nim. Być może jego wdrożenie potrwa nawet 10 lat.

DRACO a badania kliniczne

Dlatego należy miarować entuzjazm, choć dotychczasowe efekty wśród lekarzy wywołują niemal euforię. Lek nie przeszedł jeszcze żadnych testów klinicznych. Póki co rewelacyjnie sprawdzał się na próbkach tkanek odzwierzęcych i ludzkich. Nigdy nie miał jednak styczności z żywym organizmem (oprócz testowania oporności na wirusa H1N1, które odbywało się na myszch). Konieczne jest więc przeprowadzenie dalszych, szczegółowych badań z udziałem ludzi. Tylko wtedy będzie można faktycznie przekonać się, czy mamy do czynienia z rewolucyjnym odkryciem.

Skutki uboczne leku

A ryzyko jest niemałe. O ile DRACO doskonale daje sobie radę w początkowym stadium zarażenia dowolnym wirusem – zmusza wirusa do autodestrukcji i tym samym zapobiega jego namnażaniu się, tak na dalszym etapie choroby jego działanie przyczynia się już do groźnych dla zdrowia skutków ubocznych. Są one dla człowieka wyjątkowo niebezpieczne. Lek podany zbyt późno powoduje niszczenie chorego organu w bardzo krótkim czasie. Może więc prowadzić do nieodwracalnych konsekwencji, nawet śmierci.

Mimo obecnych zagrożeń wynikających z ubocznego działania leku, DRACO jest nadzieją na powstrzymanie epidemii, które nękają świat. HIV, AIDS, polio, Ebola wciąż zabijają tysiące osób. Lek przeciwwirusowy o szerokim spektrum działania byłby skuteczną bronią medycyny przeciwko niepowstrzymanej dotąd sile wirusów.