Kto zostanie nowym szefem FIFA?

Joseph Blatter kierujący Międzynarodową Federacją Piłkarską będzie miał rywala w walce o szefowanie FIFA. Bedzie nim Mohamed Bin Hammam. „Czas na zmiany” – mówi Katarczyk.

Joseph Blatter jest szefem FIFA od 1998 roku, kiedy zrezygnował z bycia dyrektorem technicznym i sekretarzem, na rzecz zajęcia miejsca po Joao Havelange. Rywalem obecnego przewodniczącego Międzynarodowej Federacji Piłkarskiej jest Mohamed Bin Hammam, który zaznacza, że obaj panowie są przyjaciółmi od wielu lat i nie chce, aby ktoś go postrzegał jako wroga Szwajcara. Hammam ocenia swoje szanse na 50%. Wie, że Blatter mimo swoich 75 lat wciąż może wiele dla FIFA uczynić, ale wierzy, że wieloma sprawami można pokierować inaczej, tak by piłka nożna na świecie tylko zyskała..

Wśród postulatów, jakie zamierza wprowadzić w życie Muhammed Bin Hammam po objęciu fotela szefa Międzynarodowej Federacji Piłki Nożnej, jest między innymi zwiększenie transparentności organizacji i wprowadzenie demokratycznego podejmowania ważniejszych decyzji. Hammam chce także wprowadzić rozszerzony skład Komitetu Wykonawczego FIFA. Jego liczba ma wzrosnąć z 24 do 41 osób. Katarczyk chciałby też ułatwić pracę sędziom na boisku, dlatego planuje wprowadzenie zmian technologicznych. Chciałby też zwiększyć dotacje przekazywane dla biedniejszych federacji członkowskich.

Blatter zapowiada, że walka między nimi będzie merytoryczna.