Tagi

Powiązane wpisy

Podziel się

Lazar i Gudzowaty – World Press Photo wyróżnia Polaków

World Press Photo to prestiżowy konkurs, w którym wyróżnia się najbardziej udane, wstrząsające, poruszające fotografie prasowe. W tym roku wśród nagrodzonych znalazło się dwóch Polaków.

Konkurencja była naprawdę ogromna. Jury musiało ocenić ponad 100 tysięcy zgłoszeń, by wybrać te najlepsze. Polscy fotografowie zostali nagrodzeni w kategoriach „Ludzie i wydarzenia” oraz „Sport”. Fotografia Tomasza Lazara przedstawia aresztowanie kobiety w czasie protestów w nowojorskim Harlemie. Fotografia zajęła drugie miejsce w swojej kategorii.

Z kolei Tomasz Gudzowaty przedstawił na swoim zdjęciu zamaskowanych mężczyzn i zajął dzięki tej fotografii trzecie miejsce w kategorii Sport. Główną nagrodę konkursu przyznano zdjęciu Samuela Aranda. Hiszpańskiemu fotografowi udało się uchwycić jemeńską kobietę, która przyciska do piersi swojego brata rannego w trakcie demonstracji.

Zdaniem jury to doskonała alegoria Arabskiej Wiosny, czyli fali protestów przeciwko rządom, która przetoczyła się przez kraje arabskie. Do tej pory w całej historii World Press Photo zostało nagrodzonych dziewiętnastu Polaków. Absolutnym rekordzistą wśród nich jest nagrodzony i w tym roku Tomasz Gudzowaty, który w całej swojej karierze zdobył już osiem nagród w tym prestiżowym konkursie fotograficznym.