Tagi

Powiązane wpisy

Podziel się

Luteina wzmacnia oczy

Oczy współczesnego człowieka są niezwykle intensywnie i wyniszczająco eksploatowanym narządem. Większość dnia spędza się przed ekranem komputera, telewizorem lub nad książką czy gazetą.

Do tego często dochodzi nieodpowiednie oświetlenie. Bardzo destruktywny wpływ ma też zanieczyszczenie powietrza, jego nieodpowiednia wilgotność, co jest normą w klimatyzowanych pomieszczeniach (klimatyzacja wysusza powietrze). Patrząc na to od tej strony – oczy są nieustannie poddawane ekstremalnym obciążeniom. Nic więc dziwnego, iż często szuka się sposobów na ich wzmocnienie. Na rynku jest wiele preparatów uzupełniających dietę o istotne dla wzroku składniki.

Jednym z takich ważnych związków chemicznych jest luteina. Pod tą nazwą kryje się zarówno żeński hormon (progesteron), jak i żółty barwnik występujący w roślinach. Nas interesuje ten drugi. Spełnia on funkcję protektora narządu wzroku – chroni go przed działaniem wolnych rodników. Głównie jest magazynowany w centralnym punkcie siatkówki, czyli w tzw. żółtej plamce (luteina ma żółty kolor). Nasz organizm nie potrafi jej syntetyzować, więc warto rozważyć uzupełnienie diety suplementami zawierającymi ten antyoksydant.

 

Jeśli szukasz dobrego sposobu na zrelaksowanie zmęczonych oczu, dowiedz się, czym są okulary ajurwedyjskie.