Leki refundowane w 2014

leki

Od 1 stycznia 2014 r. obowiązuje nowa lista leków refundowanych. Zgodnie ze zmianami, pojawiło się na niej 114 środków, do których państwo będzie nam dopłacało. Poza tym, rozszerzono wskazania refundacyjne dla 2 innych lekarstw. Modyfikacje w zestawieniu medykamentów objętych refundacją doprowadziły do spadku cen 2016 preparatów, jednak ceny 736 leków uległy zwiększeniu. Skala obniżek i wzrostów była różna. Spadki wahały się od 1 gr do 247, 14 zł, natomiast wzrosty cen wynosiły od 1 gr do 94, 56 zł.

Jeżeli chodzi o same ceny zbytu, to zostały one obniżone w przypadku 1537 środków farmakologicznych. Zniżki te wahały się od 1gr do 251,52zł. Niemniej jednak, nie zabrakło również podwyżek. Urzędowo podniesiono ceny 3 lekarstw. Warto zaznaczyć, że będą one teraz tylko nieznacznie droższe, ponieważ ich ceny wzrosły maksymalnie o 2,29 zł. Nie powinno to być w żaden szczególny sposób odczuwane przez pacjentów. Ministerstwo Zdrowia przypomniało również, że klient zawsze ma możliwość uzyskania informacji na temat farmaceutyków o podobnym działaniu, ale dostępnych w niższej cenie.

Leki, które pojawiły się na zaktualizowanej liście refundacyjnej są bardzo zróżnicowane pod względem rodzaju i zastosowania. Refundacja objęła m.in. leki używane przy niektórych formach chemioterapii oraz środki do niwelowania bólów neuropatycznych wynikających z choroby nowotworowej. Ponadto, w zestawieniu medykamentów refundowanych przez rząd znalazł się środek stosowany w leczeniu przewlekłej niewydolności serca z zaburzeniami czynności skurczowej. Przeważająca część lekarstw dodanych do wykazu preparatów refundowanych to odpowiedniki środków, które znajdowały się w nim wcześniej.

Wraz z publikacją nowej listy leków refundowanych, Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że w bieżącym roku zwiększony zostanie budżet wykorzystywany na refundację. W związku z tym podniesiono limity finansowania części wyrobów medycznych. Dotyczy to np. protez kończyn górnych i dolnych, kul, lasek dla osób niewidomych oraz aparatów słuchowych. Wyższe dofinansowanie będzie też dostępne w przypadku niektórych sprzętów niezbędnych przy opiece nad osobami chorymi na mukowiscydozę. W niektórych przypadkach limity mają wzrosnąć niemal dwukrotnie. Niektóre z nich zostały jednak obniżone, lecz resort zaznacza, że nie wpłynie to na komfort pacjentów, ponieważ zostały one jedynie dostosowane do rzeczywistych cen obowiązujących na rynku.

The following two tabs change content below.

Franciszek Bordowski

Ostatnie wpisy Franciszek Bordowski (zobacz wszystkie)