Ogłoszono nominacje do Oscarów

27 lutego 2011 odbędzie się 83. ceremonia rozdania Oscarów – najbardziej prestiżowych nagród w przemyśle filmowym. Do ceremoni pozostał prawie miesiąc, znamy już jednak kandydatów do statuetek.

Oscar to marzenie każdego filmowca. Przyznawany jest, jako uznanie Amerykańskiej Akademii Filmowej konkretnych dokonań twórcy. W tym roku powalczą ze sobą najwięksi kinowi wyjadacze. Tytuł najlepszego reżysera przypadnie bowiem Darrenowi Aronofsky’emu za film „Czarny Łabędź„, Davidowi O. Russelowi- „The Fighter”, Davidowi Fincherowi – „Social Network„, Tomowi Hooperowi – „Jak zostać królem” lub braciom Joelowi i Ethanowi Coenom za „Prawdziwe męstwo„.

Wśród nominowanych do Oscara filmów znalazły się obrazy wymienionych twórców oraz pięć innych –
Incepcja„, „Wszystko w porządku”,”127 godzin”, „Toy Story 3” oraz „Do szpiku kości”. Konkurencja jest więc niemała. Według krytyków jednak wyścig po Oscara może wygrać dramat historyczny „Jak zostać królem” (z 12 nominacjami na koncie), tym samym pogrążając laureata Złotego Globu w tej samej kategorii – „Social Network”. Obraz Finchera zatriumfować może jednak w innych kategoriach – w sumie otrzymał 8 nominacji, m.in za najlepszy scenariusz adaptowany i zdjęcia.

Prawdziwy bój będzie toczył sie również w kategoriach aktorskich. Do tytułu tej najlepszej w roli pierwszoplanowej faworytką jest Natalie Portman, za obraz „Czarny łabędź” – wcześniej Portman otrzymała już Złoty Glob. Oprócz niej mierzyć się będą Nicole Kidman, Annette Banning, Jennifer Lawrence i Michele Williams. Wśród aktorów emocje są równie duże. Pretendentem do nagrody jest Colin Firth za „Jak zostać królem”, ale po piętach depcze mu także odtwórca roli Marka Zuckerberga – Jesse Eisenberg.

Rywalizacja będzie zacięta. Nic dziwnego, Oscar to obiekt pożądania wielu filmowców, a konkurencja w tym roku jest wyjatkowo silna.