Schlierenzauer najlepszym skoczkiem w historii!

Gregor Schlierenzauer najlepszym skoczkiem w historii

Tortured Mind Photography (Flickr)

Nazwisko Gregora Schlierenzauera jest doskonale znane nie tylko zagorzałym miłośnikom skoków narciarskich. Praktycznie przy każdych zawodach jest o nim głośno. Nic dziwnego, że właśnie uznano go za najlepszego skoczka w całej historii skoków. Schlierenzauer ma zaledwie 23 lata. Jest astmatykiem i ma problemy ze słuchem. Te drobne niedoskonałości w żaden sposób nie zaszkodziły mu w karierze.

W skokach narciarskich dokonał tego, o czym wielu skoczków może tylko pomarzyć. Już blisko 50 razy stawał na najwyższym podium w zawodach Pucharu Świata, deklasując swoich rywali. Udało mu się pobić dotychczasowy rekord należący do Fina Matti Nykänena, który triumfował w zawodach Pucharu Świata 46 razy. To nie jedyny rekord, który pobił. W sezonie 2008/2009 zwyciężył aż w 13 zawodach – do tamtego momentu nie udało się tego dokonać żadnemu innemu skoczkowi. Co więcej, Schlierenzauer osiągnął to wszystko w ciągu zaledwie 7 sezonów. Tak długo pojawia się bowiem na wielkich skoczniach.

Debiutował w wieku 16 lat. Ciekawostką jest to, że w początkowym okresie swojej kariery skoczek często przyznawał, że jego idolem jest polska gwiazda skoków narciarskich, Adam Małysz. Obecnie najlepszy skoczek na świecie bynajmniej nie uważa się za bohatera. Uważa, że na świecie jest znacznie więcej innych ludzi, którzy bardziej zasługują na to miano. Kiedy zaczął odnosić pierwsze sukcesy zupełnie nie spodziewał się, że jego nazwisko będzie wymieniane jednym tchem z największymi gwiazdami skoków. A jednak tak się stało – co więcej, wymienia się jego jako rekordzistę wszech czasów w tej dziedzinie. Warto zaznaczyć, że sukces Schlierenzauera bynajmniej nie był przypadkowy. Jego imponujące osiągnięcia są wynikiem ciężkiej pracy i treningów.

Już od najmłodszych lat niemal całe jego życie było podporządkowane skokom. Po raz pierwszy stanął na skoczni w wieku 9 lat. Dopiero po trzech latach zdecydował jednak, że skoki to właśnie to, czym chce się zajmować w życiu. Ukończył narciarskie gimnazjum w Stams, regularnie uczęszczał na treningi, zrezygnował z innych pasji. Miał problemy z kontrolowaniem swoich emocji, jednak dzięki pracy nad sobą pod okiem psychologa i z tym sobie poradził. Wszystkie te wyrzeczenia ostatecznie zaprocentowały. Dziś Schlierenzauer jest niekwestionowaną gwiazdą skoków narciarskich i z powodzeniem może być stawiany za wzór innym młodym skoczkom.