Tarczyca reguluje rytm życia

Tarczyca to gruczoł, który jest niezwykle istotny na każdym etapie życia – poczynając od życia płodowego, kończąc na późnej starości. Produkuje hormony niezbędne do prawidłowego funkcjonowania.

Kiedy tylko produkcja danych hormonów – tyroksyny i trójjodotyroniny – zostaje zaburzona, kłopoty mogą pojawić się bardzo szybko. W zależności od tego, czy produkcja będzie za niska czy zbyt wysoka, mamy do czynienia z różnymi objawami.

Niedoczynność tarczycy, mówiąc w skrócie, powoduje zwolnienie całego organizmu. Ogólne osłabienie organizmu przejawia się w chronicznym odczuwaniu zmęczenia, ospałości, wolniejszej pracy serca, nadmiernym wypadaniu włosów, tyciu, gorszej jakości skóry – naskórek staje się szorstki i zrogowaciały.

Odwrotne objawy towarzyszą z kolei nadczynności tarczycy. W efekcie człowiek jest pobudzony i rozdrażniony, ma problemy ze snem i z koncentracją. Żyje w chaosie, nie potrafi się zorganizować, wypowiadane przez niego zdania tracą sens w natłoku wypowiadanych słów. W związku z szybszą przemianą materii gwałtownie traci na wadze.

To objawy, które powinny dać wyraźny sygnał, że coś nie tak dzieje się z naszym organizmem. zdiagnozowanie problemów z tarczycą jest możliwe już po przebadaniu krwi pod kątem TSH, czyli hormonu stymulującego pracę tarczycy. Nasilające się z czasem objawy będą tylko potwierdzeniem problemów. Dlatego, gdy tylko zaobserwujemy u siebie niespotykane dotychczas zachowania, nie zwlekajmy i nie zrzucajmy ich na karb przemęczenia. Problem może leżeć głębiej. Endokrynolog szybko stwierdzi, czy źródło kłopotów znajduje się właśnie w tarczycy. Jeśli tak, to podejmie odpowiednie metody leczenia.

Leczenie niedoczynności lub nadczynności tarczycy przeważnie będzie ustalone już do końca życia. Nie są to bowiem choroby, które da się wyleczyć serią pigułek. Źle pracująca tarczyca to nieustepujący stan kliniczny. Niezbędne jest więc wspomaganie jej środkami farmakologicznymi do końca życia.

Na kłopoty z tarczycą mogą mieć wpływ uwarunkowania genetyczne. Częściej też doświadczają ich kobiety, mężczyzn ta przypadłość dotyka znacznie rzadziej.