Uważaj, co kopiujesz z sieci – prawa autorskie

Kilka tysięcy złotych – tyle możesz zapłacić karę za umieszczenie na swojej stronie www zdjęcia czy tekstu objętego prawami autorskimi. Uważaj w sieci – sprawdzaj wykonawców i samego siebie.

Jeśli prowadzisz stronę internetową, mały serwis czy hobbystycznego bloga, pamiętaj, że wszystko co na takiej stronie umieszczasz może zostać wykorzystane przeciwko Tobie. I choć na pierwszy rzut oka wydaje się, ze w sieci wszystko jest za darmo – to tak nie jest. Jeśli przykładowo zamieścisz na swojej witrynie zdjęcie, bez zgody jego autora – może Cię to kosztować nawet kilka tysięcy złotych – oczywiście w sytuacji, gdy znajdzie się autor i zdecyduje się pozwać Cię za przywłaszczenie cudzego mienia, czy łamanie praw autorskich. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku autorskich treści – świetny artykuł, który znalazłeś w sieci i umieściłeś na swojej www w dobrych intencjach (podzielić się ze znajomymi) – może przysporzyć Ci nie lada kłopotów i ostatecznie majątkowych kosztów.

Prawo autorskie w internecie dotyczy zarówno osób prywatnych, jak i firm. I tak jak blogger nie może kopiować cudzych treści, wypowiedzi i artykułów, hobbysta zdjęć, tak i firma, np. sklep internetowy, nie może od konkurencji kopiować przykładowych opisów produktów (jeśli są one autorskie i nie pochodzą od producenta).

Nieznajomość prawa nie zwalnia od obowiązku jego przestrzegania – weź to pod uwagę również wtedy, gdy zlecasz wykonanie swojej www firmom czy osobom zewnętrznym. Jeśli taki wykonawca umieści na Twojej stronie cudze zdjęcia, treści czy oprogramowanie – to Ty i tylko Ty, jako właściciel strony www będziesz odpowiedzialny za konsekwencje takiego działania.