Tagi

Powiązane wpisy

Podziel się

Arcelor Mittal zwolni 15% załogi?

Światowy potentat w sprzedaży stali – Arcelor Mittal ma problemy. Przygotowując się na nadejście drugiej fali kryzysu, podjęto decyzję o zamknięciu jednego z ogromnych pieców w Polsce.

Pracownicy boją się zwolnień. Arcelor Mittal ma w Polsce zakłady w Dąbrowie Górniczej oraz w Nowej Hucie. Po wygaszeniu jednego z pieców, pracownicy zaczęli przygotowywać się do ewentualnych zwolnień. Mówi się, że bez pracy może pozostać nawet 15% kadry, czyli ok. 300 osób.

Związki zawodowe postanowiły już teraz rozpocząć swoje działania. Na początek zawieszono flagi na siedzibie związków w Nowej Hucie. Jak mówią sami zainteresowani, nikt nie zamierza na razie czynić poważniejszych kroków, lecz chcą już teraz zamanifestować brak zgody na jakiekolwiek zwolnienia.

W razie zwolnień, związki zawodowe deklarują chęć prowadzenia rozmów, jednak obiecują przy tym, że nie odbędą się strajki i nikt nie przerwie pracy. Plany zwolnień nie są nowością, jednak dotychczas planowano, że odbędą się one do 2015 r. Obecnie mówi się, że redukcja pracowników nastąpi już w przyszłym roku. Nie potwierdza tego sam koncern.

Sylwia Winiarek, rzeczniczka prasowa Arcelor Mittal uważa, że nikt nie podjął jeszcze decyzji o jakichkolwiek zwolnieniach z zakładów zlokalizowanych na terenie Polski. Wygaszenie jednego z pieców nie będzie skutkowało zwolnieniami.

Oficjalnie wiadomo jednak, że rzeczywiście koncern obmyśla plan reorganizacji swoich polskich jednostek.