Tagi

Powiązane wpisy

Podziel się

E-dowody osobiste coraz bardziej odległe

Elektroniczne dowody osobiste miały pojawić się w Polsce jakiś czas temu. Jednak wciąż wydłuża się czas ich wprowadzenia. Obecny termin to lipiec 2013 r., ale firmy IT uważają, że znów się nie uda.

Nowe dowody mają mieć elektroniczny podpis i jednocześnie pełnić funkcję karty ubezpieczeniowej. E-dowody miały pojawić się już w lipcu 2011, styczniu 2012, a obecnie zakłada się, że zaczniemy ich używać dopiero od lipca 2013 r. Jednak okazuje się, że być może i tym razem nie pojawią się zgodnie z planem. Powodem może być przesunięcie przetargu na opracowanie projektu technicznego dowodu osobistego.

Terminy przetargu były przesuwane już kilkakrotnie, a niedawno okazało się, że ostateczną datą ma być dopiero 17 kwietnia 2012 r. W efekcie, nastąpi opóźnienie, albo ewentualnie, wyeliminowanych zostanie część firm biorących udział w przetargu.

Sprawa jest dość skomplikowana, ponieważ procedury rozpatrywania konkretnych propozycji są długotrwałe i najprawdopodobniej, nie będzie czasu na przejrzenie wszystkich projektów tak, by móc zdążyć z ich opracowaniem i przyjęciem do lipca 2013 r.

Jednocześnie, jeśli firmy biorące udział w przetargu nie podołają zadaniu i zostaną wyeliminowane, cały on straci sens, ponieważ niemal pewne jest, że kontrakt powędruje do Państwowej Wytwórni Papierów Wartościowych.