Tagi

Powiązane wpisy

Podziel się

Chemia budowlana na polskich uczelniach

Budownictwo rozwija się w bardzo szybkim tempie. Nowoczesne technologie pozwalają na produkcję nowoczesnych materiałów. W przemyśle materiałów budowlanych brakuje tylko jednego.

Brakuje specjalistów. Dzisiejszy rynek budowlany niczym już nie przypomnia tego sprzed dwudziestu lat. Jest coraz bardziej nowoczesny. W związku z tym występuje coraz większe zapotrzebowanie na wysoko wykwalifikowanych pracowników. Tych jednak brakuje, ponieważ uczelnie nie kształcą w kierunku materiałów budowlanych. Dlatego też narodził się pomysł, by stworzyć pierwszy w Polsce kierunek z zakresu chemii budowlanej, którego absolwenci zasililiby szeregi przemysłu.

Biorąc pod uwagę obecne braki w zatrudnieniu, na jakie wskazują przedstawiciele przemysłu budowlanego, ukończenie takich studiów otwierałoby drzwi do kariery zawodowej. Te elementy połączyły ze soba trzy polskie uczelnie techniczne – Politechnika Łódzka, Politechnika Gdańska i Akademia Górniczo-Hutnicza i dogadały się w sprawie otwarcia nowego kierunku międzyuczelnianego już od roku akademickiego 2011/2012, który doskonale wpisuje się w promocję kierunków sprzyjających zatrudnieniu oraz wykokiego poziomu kształcenia.

Studia na kierunku chemia budowlana będą trwały trzy i pół roku. Pierwsze cztery semestry i ostatni odbywały się bedą na uczelni macierzystej. Z kolei V i VI semestr studenci spędzą na uczelniach partnerskich. Zajęcia prowadzone będą nie tylko przez naukowców, ale także przez ludzi ściśle związanych z branżą budowlaną. Łączyć będą więc teorię z praktyką w zakresie metod wytwarzania i przetwórstwa materiałów budowlanych.