Mentole uzależniają bardziej

Każdy, kto choć raz w życiu próbował rzucić palenie, wie, jak dużo wysiłku to wymaga. Okazuje się, że zerwanie z nałogiem trudniej przychodzi tym, którzy zwykli palić mentole.

Papierosy mentolowe powszechnie uchodzą za słabsze, łagodniejsze i mniej szkodliwe. Sięgają po nie zazwyczaj kobiety i osoby młode. Najbardziej doceniane są ich wartości smakowe, świeżość i towarzyszące im uczucie chłodu. Producentom udaje się to wszystko osiągnąć dzięki nasączaniu tytoniu mentolem, czyli alkoholem powstałym na bazie mięty pieprzowej. Mentol orzeźwia i pobudza, a także skutecznie niweluje nieprzyjemne odczucia podczas wciągania dymu.

W rzeczywistości papierosy mentolowe znacznie odstają od stereotypu. Badania pokazują, że podczas palenia mentoli wdycha się więcej nikotyny, tlenku węgla i kotyniny. Łatwość palenia i przyjemność mu towarzysząca sprawia, że palacze, którzy sięgają po mentole wypalają ich więcej, niż ci, którzy preferują papierosy bezsmakowe. Mogą bowiem palić dłużej i częściej. Tym samym silniej się uzależniają. W rezultacie porzucenie nałogu jest dla nich większym wyzwaniem, któremu często za pierwszym razem nie udaje sie podołać.

W obliczu tego problemu może stanąć już wkrótce coraz więcej osób. Rosnące ceny wyrobów tytoniowych sprawiają, że bardziej ekonomicznie jest palić mentole, które w jednym papierosie zawierają więcej nikotyny. Być może więc już niebawem nastąpi zwrot ku papierosom mentolowym, a tym samym skok w nałóg, z którego trudniej będzie sie wydostać.

 

Dowiedz się, jak rzucić palenie!