Mentole sprzyjają nowotworom

W obiegowej opinii papierosy mentolowe, do tego cieniutkie, uchodzą za mniej groźną używkę niż tradycyjne, niesmakowe. To tylko pozory. W rzeczywistości są bardzo niebezpieczne.

Dotychczas znane były poglądy, że papierosy mentolowe uzależniają bardziej od innych. To przekonanie wynika z faktu, że są orzeźwiające i wywołują uczucie przyjemnego chłodu. Osoby, które je preferują, dziennie wypalają ich więcej niż inni nałogowi palacze. Chęć sięgnięcia po papierosa jest bowiem większa, ponieważ palenie kojarzy się z czymś wyjątkowo miłym.

Teraz lekarze przedstawili kolejną tezę. Ich zdaniem mentole stwarzają większe ryzyko zachorowania na raka. Mają na to dowody. Statystyki zachorowań na raka płuc są przerażające. Doszło do tego, że roczna liczba przypadków nowotworu płuc u kobiet zrównała się liczbą przypadków raka piersi. Dotychczas nigdy się to nie zdażyło.

Lekarze widzą tu tylko jednego winowajcę. Są nim cienkie, modne wśród wielu kobiet papierosy mentolowe. Stąd najgroźniejszy rodzaj raka płuc, stanowiący 15 proc. przypadków, dotyka własnie kobiety palące. Wszystko dlatego, że cienkie papierosy wymagają wzmożonej siły podczas zaciągania się, tym samym wdycha się więcej dymu. Co więcej, mentol zawarty w papierosach ułatwia przenikanie substancji rakotwórczych do płuc.

Długi staż palenia mentoli może być przyczyną aktywowania się komórek rakowych bardzo wcześnie. Najwięcej ludzi chorujących na nowotwory płuc pierwsze objawy pogorszenia stanu zdrowia zauważa juz po 40 roku zycia.