Tagi

Powiązane wpisy

Podziel się

Na rowerze uważaj w upały!

Jazda na rowerze to świetna rozrywka i jeden z najlepszych pomysłów na uprawianie sportu w lecie. Jednak w upały powinniśmy wyjątkowo uważać!

Gorące powietrze, promienie słońca padające wprost na nasze ciało mogą mieć tragiczne skutki.

Taka upalna pogoda najbardziej sprzyja udarom słonecznym, które mogą doprowadzić nie tylko do skrajnego osłabienia, ale nawet do śmierci. Właśnie dlatego, wybierając się na wycieczkę rowerem, koniecznie należy pamiętać o nakryciu głowy. Najlepiej, żeby było ono wykonane z materiału przepuszczającego powietrze. Potrzebne są też okulary przeciwsłoneczne, krem z wysokim filtrem UV, a przede wszystkim duże zapasy wody, która będzie stale uzupełniana. Nie zapomnijmy też o jedzeniu, by organizm otrzymywał odpowiednią ilość kalorii.

Kiedy jednak zaczynamy się czuć choć trochę źle, to przerwijmy wycieczkę. Nie warto przemęczać organizmu. Mimo starań, możemy w pewnym momencie nie wytrzymać i po prostu zemdleć. Co więcej, dobrze jest albo poprosić o pomoc w odpowiednim momencie. Najlepiej jest po prostu sprawdzić wcześniej swoje możliwości, by wiedzieć, jakie są granice naszego organizmu.

Jakie objawy udaru słonecznego powinny nas niepokoić? Z pewnością będą to nudności i zawroty głowy. Może też pojawić się sztywność karku. Czuć ogólne osłabienie, szczególnie w mięśniach. W dalszych fazach może dojść do zaburzeń oddychania, bo powinno nas skłonić do ostatecznego zaprzestania jazdy.