Gdzie najlepiej pracować? Warszawa przegrywa

gdzie najlepiej pracować Warszawa

W rywalizacji o tytuł najatrakcyjniejszego miasta dla pracujących stolica oddała palmę pierwszeństwa – w rankingach prowadzi Wrocław, a na drugim miejscu jest Kraków.

Wciąż rosnące koszty życia w Warszawie zrobiły swoje – na to miasto wskazało tylko 43% specjalistów i menedżerów zapytanych, które miejsce w Polsce jest dla nich najatrakcyjniejsze. Wyżej uplasował się Kraków (45,2%), a na szczycie podium stanął Wrocław (aż 67% wskazań). Co prawda stolica nadal oferuje najwyższe wynagrodzenia, jednak już niewiele odbiegają one od tego, co można otrzymać w innych aglomeracjach. Za to ceny nieruchomości różnią się znacznie, zarówno gdy chodzi o kupno, jak i wynajem. Do tego dochodzi standard życia – pod względem ilości sklepów, restauracji, pubów, instytucji kulturalnych Warszawa nie odbiega już od Wrocławia i Krakowa.

Z tego względu coraz mocniejszy jest trend przenoszenia firm poza stolicę. Wielu specjalistów i menedżerów myśli o zmianie miasta. Koncerny wciąż jeszcze utrzymują swoje centrale w Warszawie, ale przenoszą oddziały produkcyjne, logistyczne i finansowe. Tym zmianom sprzyja rozbudowa sieci dróg oraz lotnisk – brak utrudnień logistycznych oraz niższe koszty przemawiają za porzuceniem stolicy na rzecz innego dużego miasta.

Ze względu na dominujący charakter lokowanych tam inwestycji, Wrocław staje się polskim zagłębiem branży IT. Z kolei do Krakowa ściąga branża usług.

Dane pochodzą z raportu opracowanego przez firmę rekrutacyjną Antal International.

[źródło: gazetaprawna.pl]