Tagi

Powiązane wpisy

Podziel się

Pływanie jest dobre na wszystko

Pływanie – dyscyplina olimpijska, sport dla pasjonatów, ale też świetny sposób rehabilitacji. Co jest w nim takiego, że przynosi naszemu organizmowi wiele korzyści? Dlaczego warto regularnie pływać?

Pływanie nie dość, że daje różne możliwości aktywności fizycznej, to dodatkowo jest jedną z najbezpieczniejszych dyscyplin sportowych. Jest idealne dla osób w każdym wieku. Co więcej, sprawdza się u osób, które cierpią na niektóre choroby. Ze względu na to, że woda powoduje duży opór, to każdy ruch zmusza mięśnie do większego wysiłku niż na powietrzu. Jest to intensywnym treningiem dla mięśni, lecz jednocześnie odciąża stawy, dzięki czemu może być pomocne dla cierpiących na schorzenia reumatologiczne. Nawet przy silniejszym bólu kręgosłupa pływanie niweluje ból, relaksując i dając odpoczynek kręgom. Dodatkowo, pływanie jest swego rodzaju masażem. Pomaga likwidować cellulit i znacznie przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej.

Oprócz tego, ruch w środowisku wodnym zwiększa wytrzymałość i odporność organizmu. Poprawia funkcjonowanie układu krążenia, układu oddechowego oraz szkieletowego.

Poza tym, że służy podczas leczenia wad kręgosłupa, to jest również istotną profilaktyką jego skrzywień. Ujędrniając i wygładzając skórę, pływanie widocznie opóźnia procesy starzenia. W ogromnym stopniu hartuje też organizm zabezpieczając przed infekcjami i zakażeniami. W dodatku wpływa na tempo rozwoju fizycznego i intelektualnego, dlatego jest bardzo zalecane dzieciom od najmłodszych lat.