Źle korzystamy z kart kredytowych

Karty kredytowe znajdują się w portfelach sporej części Polaków. Są cennym zabezpieczeniem, w przypadku braku gotówki. Pomagają jednak tylko wtedy, gdy używa się ich właściwie.

Karty kredytowe są przeznaczone przede wszystkim do opłacania transakcji bezgotówkowych. Można płacić nimi za zakupy bądź usługi. Można płacić nimi również przez internet. Największym błędem posiadaczy kart jest stosowanie ich do wyjmowania gotówki z bankomatów. Taka operacja wiąże się z wysoką prowizją za wypłatę pieniędzy oraz z naliczeniem odsetek od wybranej sumy. Na błędach swoich klientów zarabiają banki.

I to niemało. Jedna wypłata z bankomatu może kosztować nawet od kilku do kilkunastu złotych. Jeśli robimy to kilka razy w miesiącu – koszty są całkiem spore. Na dodatkowe koszty narażają się również ci, którzy nie spłacają zaciągniętego na karcie kredytu w terminie. Okres bezodsetkowy to najczęściej ok. 50 dni. Jeśli w tym terminie spłacimy całość zadłużenia, bank nie naliczy odsetek.

Okazuje się jednak, że zasad posługiwania się kartą kredytową nie zna większa część użytkowników. Można stwierdzić to na podstawie badań, jakie zlecił Deutsche Bank PBC. Aż połowa pytanych użytkowników kart przyznała, że wypłaca pieniądze z bankomatów. może wynikać to z winy banków, które nie wyjaśniaiją klientom zasad, a podsuwają im pod nos wyłącznie umowy, których język jest trudny do zrozumienia.

 

Dowiedz się, jak sobie radzić z niespłaconym kredytem!