Polacy w obawie o refundację leków w 2012

Lista leków refundowanych na 2012 rok budzi kontrowersje. Wielu pacjentów w obawie przed podwyżkami szturmuje apteki. W oczy rzucają się gigantyczne kolejki!

Nasi rodacy kupują leki na zapas, w niektórych aptekach zaczyna brakować najpopularniejszych leków. Komentarze w mediach jeszcze bardziej podgrzewają i tak już gorącą atmosferę wokół ogłoszonej listy leków.

Czy rzeczywiście mamy powody do zmartwień? Aktualna lista leków refundowanych, która obowiązuje od 1 stycznia, zawiera 2638 pozycji. Skrócono ją aż o 847 leków. Zmieniły się też ceny leków, które się na niej znalazły. Szczególnie mocno odczują to osoby cierpiące na cukrzycę, od stycznia zapłacą więcej za paski do pomiaru poziomu cukru. Powody do narzekań mogą mieć także osoby chorujące na astmę i schizofrenię.

Ceny medykamentów, które muszą stosować również wzrosną. Oprócz cen zmienią się także zasady sprzedaży leków. Pracownicy aptek nie będą mogli zachęcać do zakupu konkretnych preparatów. Farmaceuci będą mieli natomiast obowiązek informowania pacjentów o możliwości zakupu tańszych zamienników.

Ceny leków refundowanych mają być jednakowe we wszystkich aptekach. Resort Zdrowia liczy na to, że dzięki temu firmy farmaceutyczne będą obniżały ich ceny.